S pravilnim dihanjem do energije

4. 1. 2011
Deli
S pravilnim dihanjem do energije

Gibanje, misli, občutki, stres, telesna drža – vse to je odvisno od tega, kako se počutiš in seveda kako dihaš.

Večina ljudi diha le v zgornji del pljuč in pri tem ne uporablja trebušne prepone – velike mišice, ki je nad trebušno prepono in pod pljuči –, ki pomaga razširiti pljuča v vsej velikosti in s tem izkoristiti polno zmogljivost pljuč.

Čeprav je dihanje proces, ki v telesu poteka samodejno, nanj lahko vplivaš in s tem izboljšaš preskrbo telesa s kisikom in potrebnimi hranljivimi snovmi. Počasen in globok vdih naj bo skozi nos, izdih pa globok in podaljšan (trajal naj bi kar dvakrat dlje od vdiha) skozi usta.

Pravilen ritem

Da boš usvojila pravilno dihanje, lahko občasno izvedeš preproste dihalne vaje.

Pomembno je, da si med izvajanjem vaj povsem sproščena.

Vdih: ob vdihu se trebušna prepona skrči in naredi prostor zraku. Sprosti trebuh in ga rahlo potisni navzven ter dovoli, da se tudi pljučna krila razširijo. Sprva boš imela verjetno občutek, kot da bi v svoji notranjosti napihovala velik balon.

Slaščičarna z nenavadno prakso: coca-cola 8 evrov, cene skačejo “kot bitcoin”

Izdih: ob izdihu dovoli, da se trebušna prepona sprosti in dvigne visoko navzgor, s tem pa pomaga iztisniti zrak iz pljuč. Trebuh se bo ob tem počasi pomaknil nazaj proti telesu, pljuča pa bodo prav tako uplahnila. Preplavil te bo občutek popolne sproščenosti.

Opozorilo: če se ti med globokim dihanjem začne vrteti, si zagotovo pretiravala in v telo vnesla preveč kisika! Dihanje za nekaj časa umiri, da se vrtoglavica neha.

Telo ti bo hvaležno

Z vajo preide pravilno dihanje v kri in s tem telo oskrbite s kisikom, bolj zdrave pa bodo tudi celice. Možgani bodo še bolj dejavni, saj bodo imeli za delovanje dovolj 'hrane', koncentracija pa še boljša. Ne pozabi tudi, da globoko dihanje sprosti telo in odplavi strupe, med njimi tudi stresne hormone, organizmu pa dovaja stalno zalogo življenjske energije.

Torej, dihaj pravilno!

Jogijsko dihanje

Upognite kazalec in sredinec proti dlani, prstanec in mezinec sta raztegnjena. Nekaj časa mirno dihaj. Vdihavaj skozi obe nosnici, nato pa s palcem zapri eno nosno luknjo. Zdaj izdihni skozi drugo nosnico in spet vdihni. Malo počakaj. Prstanec pritisni na drugo nosnico in sprosti nosnico, ki jo je prekrival palec. Zrak gre ven. Malo počakaj in ponovi.

Izmenično dihanje skozi nos

Gre za jogijsko vajo, pri kateri izmenično dihamo najprej skozi eno, nato skozi drugo nosnico. Zapremo oči, se popolnoma sprostimo in najprej s prstom zapremo eno nosnico in nato drugo. Skozi vsako nosnico vdihni petkrat in se nato sprosti. Vaja je primerna za vzpostavljanje notranjega ravnovesja.

Dihanje med tekom

Športni ljudje lahko izkoristijo približno osem odstotkov vdihnjenega kisika, ljudje, ki ne trenirajo, pa le tri odstotke. Za enako energijo morajo torej več dihati. Poleg tega pogosto pozabimo, da pri dihanju sodelujejo tudi mišice, ki za to potrebujejo veliko moči. Seveda ti ni treba izvajati ekstremnega športa, zadostuje že lahek vzdržljivostni trening pri srčnem utripu 160 minus tvoja leta. Zato se čim prej zavihti na kolo, podaj se na bazen ali pa teci!

Zehanje

Pretegni se v vse smeri in zehaj s čim večjim odpiranjem čeljusti. Zehanje pomeni začetek dneva, naravno kretnjo, ki je značilna tudi za živali, celo ribe in želve. Zehanje je agresiven odgovor spancu, je reakcija, s katero poskušamo pregnati spanec, kadar ga več ne potrebujemo. Zato vedno zadovolji potrebo po zehanju in zazehaj večkrat, kot v resnici moraš. Pomembno je, da ta ritual opraviš z zaprtimi očmi. Odpri jih šele, ko bo zehanja konec.

Novo na Metroplay: “Za navdih si nadanem Balladerovo obleko” | DOMINIK BAGOLA, ELLE MOŠKI 2024