Kup sladoleda 2 eura, hosteli i po 10 eura, pivo uz more 3 eura, dvokrevetna luksuzna soba 120 eura ili 4 x manje no na grčkom Krfu kojeg vidite s balkona... To je zamlja koja obećava

BILI SMO U ALBANIJI - NA JADRANU KAKAV JE NEKAD BIO - LIJEPO I JEFTINO!!!

Albansko ljetovalište Sarandë samo je sat i pol udaljeno od grčkog otoka Krfa (Kerkyra na grčkom, op. a.), na koji iz Zagreba nekoliko puta tjedno leti niskotarifna zrakoplovna kompanija. Noćenje nas je stajalo 120 eura za dvoje, isto takvo na susjednom Krfu stoji 600 eura!!! Cijene aprtmana na Airbnb već od 30 eura!!!

Cijene: doručak 8 eura, obični tost 1,5 eura, tost s avokadom 5. Palačinke su 4,5 eura, omleti 3,5, sendvič s piletinom ili tunom 3 eura, banana split 4,5 eura. euro. Super luksuzni hoteli za dvije osobe 150 eura, hosteli i od 10 eura!!!

Albanija je posljednjih godina postala sve popularnija turistička destinacija. Što nudi, isplati li se tamo ljetovati?

Kup sladoleda 2 eura, hosteli i po 10 eura, pivo uz more 3 eura, dvokrevetna luksuzna soba 120 eura ili 4 x manje no na grčkom Krfu kojeg vidite s balkona... To je zamlja koja obećava M.P.
10. 7. 2024

Napisala i snimila: Marija Podhraški

Albanija, država u jugoistočnoj Europi na Jadranskom i Jonskom moru, privlači turiste iz cijelog svijeta svojim prekrasnim plažama, bogatom poviješću i - prema uvriježenom mišljenju - pristupačnim cijenama. Iako su one iz sezone u sezonu veće, što se može iščitati u raznim skupinama putovanja, ipak su manje nego, primjerice, u susjednoj Grčkoj, Hrvatskoj i Italiji. Živahni albanski primorski grad Sarandë, s oko 20.000 stanovnika, odlična je polazna točka za istraživanje dragulja južne Albanije.

Kako smo putovali?

Albansko ljetovalište Sarandë samo je sat i pol udaljeno od grčkog otoka Krfa (Kerkyra na grčkom, op. a.), na koji iz Zagreba nekoliko puta tjedno leti niskotarifna zrakoplovna kompanija potovanja s trajektom. Cijene putovanja u jednom smjeru kreću se od 10 do 35 eura po osobi, ovisno o ponuđaču i odabiru li se brzi brod ili obični putnički trajekt. Sredinom lipnja, kad smo išli tamo, gužve na trajektima za albansku obalu bile su poprilične. Odmah nam je bilo jasno da turizam u Albaniji cvjeta.

 
Budući da Albanija nije u EU, potrebno je proći carinu iu luci Krf i pri ulasku u Sarandë. Ako dva trajekta u isto vrijeme stignu u luku (što se i kod nas dogodilo), čekanje na ulazak u državu može biti duže od sat vremena.

NoćenjaPrenočitve

 
Albanska obala nudi širok raspon mogućnosti smještaja za različite budžete. Od luksuznih hotela do jeftinih hostela i privatnih apartmana. Prosječna cijena noćenja u hotelu srednje kvalitete je oko 50 do 70 eura po noćenju. Luksuzni hoteli i ljetovališta mogu koštati između 80 i 150 eura po noćenju, za one koji su bliže hostelu, cijene noćenja pristupačne su već od 10 do 20 eura, što je odlična opcija za putnike s ograničenim budžetom. .

Za naš godišnji odmor u Albaniji odabrali smo mali obiteljski hotel direktno uz more i s privatnom plažom preko Bookinga. Za dvokrevetnu sobu s terasom i pogledom na more (kao što vidite na gornjoj fotografiji), s uključenim doručkom, noćenje nas je koštalo 120 eura. Za isti smještaj, u isto vrijeme, na obližnjem grčkom Krfu, kako smo provjerili, platili biste i do četiri puta više.

 
 Živahni albanski primorski grad Sarandë, s oko 20.000 stanovnika, odlična je polazna točka za istraživanje dragulja južne Albanije.

Kako doznajemo, na platformi za smještaj Airbnb također postoji veliki izbor apartmana ili privatnih soba, a cijene noćenja kreću se već od 30 eura, ovisno o lokaciji i veličini. Dobro je znati da nemaju svi hoteli koji na albanskoj obali niču kao gljive poslije kiše, pristup plažama. Ako odaberete hotel bez privatne plaže, za izležavanje na ležaljci uz more morat ćete doplatiti od 7 do 15 eura po osobi.

Hrana i i piće za sretne turiste

U luci ima dosta mjenjačnica, a također je gotovo svugdje moguće platiti u eurima. Za jedan euro dobili smo oko 100 albanskih leka (službena albanska valuta, op. a.). Obroci u barovima i restoranima obično su obilni i ukusni, s mješavinom mediteranske i balkanske kuhinje, ima dosta grčke hrane poput souvlakija, grčkih salata i musaka, ali naravno ne manjka ni pizza i širokog izbora tjestenina. Obrok u restoranu srednje klase stoji između 5 i 10 eura. Ručak ili večera u luksuznijem restoranu je između 15 i 30 eura.

 
Naći ćete i brojne barove s raznolikom ponudom zalogaja, poput byreka (lisnato tijesto punjeno mesom, sirom ili povrćem) i ćevapa koji koštaju od jednog do tri eura. U nastavku pogledajte cjenik jednog od lokalnih bistroa koji uz doručak nudi sendviče, omlete, palačinke i sladoled.
 

Cijene hrane u barovima i restoranima općenito su još uvijek vrlo pristupačne za turiste. U međuvremenu, za sok morate platiti 2 do 2,5 eura, pivo oko 3 eura, a čaša vina obično je između 2 i 4 eura. Kavu ćete u baru na moru moći popiti za oko euro do euro i pol, a u malo boljim barovima za koji euro više.

Cijene u trgovinamma povećavaju se preko noći

Iako se na prvi pogled može činiti da je Albanija još uvijek prilično povoljna alternativa za odmor, valja reći da su, s druge strane, cijene u trgovinama i supermarketima prilično visoke čak i za zapadne standarde. U lokalnom supermarketu primijetili smo da cijene nekih proizvoda znaju biti i više nego kod nas. U dućanima koji rade do kasno u noć ovi se dodatno zasoljuju. Naposljetku, recimo i bogatiji Albanci hrle u Sarandë s luksuznim automobilima, primorski grad poznat je po živom noćnom životu, brojnim barovima i klubovima, s noćnom zabavom. noć. Okolica grada nudi izvrsne mogućnosti za planinarenje i istraživanje prirodnih ljepota.

Koristimo kolačiće u svrhu pružanja boljeg korisničkog iskustva na stranici. Ukoliko nastavite s pregledavanjem ove stranice pretpostavit ćemo da se slažete s tim.