Arkana, a kod nas Conquest - štedljivi hibridni SUV s naglašenim coupe stilom
TEST: Renault Megane Conquest EDC 160 Esprit Alpine / Coupé-crossover u osvježenom obliku sasvim se dobro snalazi i na hrvatskim cestama.
Cijena: 36.320,00 €
PLUS:
Infotainment sustav
Veličina prtljažnika
MINUS:
Učinkovitost bi mogla biti bolja
Visoka razina buke
Napisao: Borut Černelić
Snimio: Romeo Ibrišević
Megane Conquest, na većini zapadnih tržišta znan kao Arkana, nije potpuno nov automobil. Renault je jedan od rijetkih proizvođača automobila koji je u poplavi crossovera i mekih SUV-ova na ceste izbacio coupeovski model i smjestio ga u nižu srednju klasu. Dodao je najvišu razinu opreme, koja sadrži gotovo sve potrebno za sigurnu i udobnu vožnju.
O Renault Megane Conquestu
Predstavljen je Rusiji 2019. po "zločinačkim" imenom u nas Arkana. Dvije godine kasnije stigao je i u nas, ali promijenjenog nazina. Diljem Svijeta i dalje se prodaje pod imenom Ražnjatovićeg zloglasnog nadimaka. Conquest je jedan od novijih modela u Renaultovoj liniji i prvi pokušaj marke da se probije na nišno tržište coupe-SUV vozila. Temelji se na istim osnovama kao Renault Captur crossover, ali je veći, a linija krova poput coupea. Vrlo "stajliš". Dakako, nadovezuje se na Megane.
Renault Conquest nije jedini automobil na tržištu. Rivali su mu i Toyota C-HR, Peugeot 408 i Cupra Formentor. Hyundai Kona futurističkog izgleda, također ima stila koji daje izjavu, dok je Citroen C4 X još jedan francuski model SUV-a s kosom linijom krova.
Renault je početkom ovog desetljeća bio u procesu revidiranja ponude. Dodao je tada potpuno nove modele kao što su Renault Austral SUV i Renault Rafale coupe, a ostalima je priuštio da svi dijele isti vizualni identitet. Conquest je bio jedan od dva modela koje je francuska tvrtka renovirala 2023. – drugi je bio supermini Renault Clio. Ipak, stilske izmjene Conquesta bile su toliko suptilne da je teško reći da je uopće dotjerana. OK, tu je sad posve novi logo Renaulta.
Renault početak Conquesta može zahvaliti showcar modelu XM3 Inspire korejskog Renault Samsung Motorsa, predstavljenom 2019.. Upečatljiv vanjski dizajn najavio je novi proizvodni model XM3 za korejsko tržište, i bio je prava novina u vrlo konkurentnom C-segmentu.
Odgovorni za marketinšku strategiju Renaulta pokazali su priličnu dozu hrabrosti kada su u sjedištu francuskog proizvođača automobila u pariškom predgrađu Boulogne-Billancoutu odlučivali koji će automobili "preživjeti", a koji su na popisu za umirovljenje. Među onima koji ostaju na automobilskoj sceni je i coupé dizajnirani crossover Megane Conquest.
Ponekad imam osjećaj da su kupci postali lak plijen trgovaca automobilima koji doslovce forsiraju crossovere - ali jedva da im išta drugo preostaje.
Megane Conquest više nije posve svjež automobil, no očito su u Renaultu zaključili da je dovoljno obećavajući, zbog čega se u motornoj ponudi nalazi i hibridni pogon. Na neki način ovaj pogonski sklop može predstavljati zamjenu za dizelski motor kojeg nema u ovom modelu, kao ni u novom Australu koji već ima drugu generaciju hibridnog pogona.
Alpine mild hybrid 160 EDC predstavljena je u srpnju prošle. Od tada datira i posve novi Renaultov logotip Nouvel’R.
Trenutno su u ponudi tri razine opreme Méganea Conquesta (evolution, techno i esprit Alpine) s tri vrste motora (TCe 140 EDC, TCe 160 EDC i E-Tech 145).
Dovoljno snage, a i profinjenosti
Posebno se to odnosi na najjaču motornu izvedbu u kojoj za pogon brine dobro poznati 1,3-litreni benzinski četverocilindraš koji radi uz pomoć prisilnog ubrizgavanja zraka i istiskuje relativno snažnih 116 kilovata (160 KS). , a u uštedi goriva pomaže mu mikrohibridna tehnologija. Motor coupé crossovera s mjesta do 100 kilometara ubrzava za solidnih 9,1 sekundu, a sasvim je zadovoljavajuća i maksimalna brzina od 174 kilometra na sat. Tu je i sedam stupanjski učinkoviti automatski mjenjač.
12-voltni mikrohibrid Mégane Conquesta unaprjeđuje rad funkcije Stop & Start i prikuplja energiju tijekom usporavanja. Osim toga omogućuje i gašenje termičkog motora prilikom kočenja. Pokretač-alternator i litij-ionska baterija (13V i 0,13 kWh) također pomažu u intenzivnim fazama rada motora, primjerice prilikom pokretanja ili ubrzavanja. Renault navodi kako mikrohibridizacija motora smanjuje potrošnju goriva za 8 posto i emisije CO2 za 8,5 posto te uglađeno pokreće motor za još veću udobnost u vožnji.
TCe 160 razvija 116 kW (158 KS) pri 5500 /min. te okretni moment od 270 Nm pri 1800 do 3750 okr./min. To je dodatnih 18 KS i 10 Nm u usporedbi sa slabijim mikro hibridnim motorom TCe 140. Micro Hybrid način rada omogućuje dio vožnje samo na struju, što posebno dobro funkcionira u gradskoj vožnji, gdje nema značajnijeg naprezanja papučice gasa, a pomaže i da potrošnja benzina ostane u granicama podnošljivosti, koje su, naravno, nešto širi nego što obećavaju tvornički podaci.
I nemojte misliti da je hibridna konjica pothranjena jer coupe crossover s mjesta do 100 kilometara potjera za solidnih 9,1 sekundi, a sasvim je zadovoljavajuća i maksimalna brzina od 172 kilometra na sat. Nedostajala mi je neka dodatna energija pri ubrzanju koju elektronika motora ne može dočarati ni u sportskom režimu vožnje,
a još više me zasmetao startni rad automatskog mjenjača koji se često zbuni i neodlučno šalta više ili zadržava postojeće okretaje motora i nepotrebno održava blok motora.
Hibridni način rada omogućuje oko tri kilometra vožnje samo na struju, što je posebno korisno u gradskoj vožnji, gdje nema značajnijeg naprezanja papučice gasa. Čak i inače, bolji je osjećaj u urbanoj sredini kada e-pogon može učinkovitije pomoći. I, naravno, hibridni pogon također pomaže da potrošnja benzina ostane u podnošljivim granicama, koje su, naravno, nešto šire od obećanja tvorničkih podataka. Prosjek potrošnje ispod 7 litara. Prihvatljivo.
Iznimno solidna izrada, plus kvalitetni materijali
Još jedan aspekt koji čini Megane Conquest ugodnim za vožnju nije rezultat performansi, već povratne informacije upravljanja, koje otkrivaju precizno i predvidljivo upravljanje u dinamičnom skretanju i još uvijek udoban dizajn šasije.
Unutrašnjost
Iznutra su sjedala mješavina Eco Tep (10 posto bio-materijala) i imitacije antilopa (više nego u bivšim vrhunskim modelima R.S. Line i E-Tech Engineered). Sjedala sada dolaze s plavim horizontalnim prošivima i logotipom Alpine na leđnom djeku prednjih sjedala, a sigurnosni pojasevi s dvije plave pruge.
Dodam li ovome dizajn vozačevog radnog prostora s digitalnim mjeračima i velikim okomito postavljenim komunikacijskim zaslonom te udobna sjedala i prostorno solidan prtljažnik s osnovnih 513 litara, kao i prilično zaokružen set sustava pomoći za sigurnosti i udobnosti, koju automobil ima u najvišoj razini opreme E - Tech Esprit Alpine, Megane Conquest djeluje kao uravnotežen i cjenovno prihvatljiv automobil. Pogotovo za one koji ne vole uobičajene crossovere.
Prednja sjedala su električno podesiva i grijana, a vozačevo je sjedalo podesivo i u lumbalnom dijelu. Vozač i suvozač mogu uživati u udobnom i ergonomičnom povišenom sjedećem položaju.
Unutarnja strana vrata i upravljača (grijan) imaju crvene, bijele i plave šavove, a obloge na području armaturne ploče okrenute prema suvozačevom sjedalu nalik su škriljevcu za elegantan, ali nenametljiv efekt. Alpine dizajn pragova vrata usklađen je s oznakom na vanjskom dijelu karoserije.
Uz aplikaciju My Renault za pametne telefone možete vrlo jednostavno upravljati vozilom na daljinu. Posjetite Google Play ili App Store kako biste preuzeli mobilnu aplikaciju i otkrili sve dostupne usluge koje mobilna aplikacija nudi.
Testni je model imao doplatni premium audiosustav Bose® s devet vrhunskih zvučnika. Ovaj sustav uključuje dva visokotonska zvučnika u bočnim stranama armaturne ploče, četiri srednjetonska zvučnika u prednjim i stražnjim vratima, dva visokotonska zvučnika u stražnjim vratima i jedan dubokotonski zvučnik (subwoofer) u prtljažniku.
MULTI-SENSE: personalizirani doživljaj
Uporabom Renaultove tehnologije MULTI-SENSE vozači mogu prilagoditi vožnju svojem raspoloženju. Primjerice, mogu prilagoditi mapiranje motora, rada upravljača, ambijentalnog osvjetljenja i postavki digitalnog zaslona instrumentne ploče. K tome su im na raspolaganju tri načina rada: Eco, za smanjenje potrošnje i emisija CO2; Sport, za snažnija ubrzanja i sportski osjećaj upravljanja; MySense (zadani način rada), za savršeno prilagođen doživljaj vožnje.
Postavkama sustava MULTI-SENSE moguće je pristupiti putem multimedijskog sustava Renault EASY LINK u vozilu ili pritiskom posebnih tipki na središnjem zaslonu. Vozači jednim dodirom prsta mogu otvoriti prozor sustava MULTI-SENSE i zatim mijenjati postavke ili birati između osam boja ambijentalnog osvjetljenja.
Sustavi pomoći u vožnji i sigurnosne značajke
Mégane Conquest je opremljen najnaprednijim sustavima za pomoć u vožnji koji vožnju čine sigurnijom i bezbrižnijom, uključujući sustav za pomoć u vožnji autocestom i u prometnim gužvama. Napredni sustavi za pomoć u vožnji podijeljeni su u tri skupine – vožnja, parkiranje i sigurnost, a zajedno tvore koncept Renault EASY DRIVE.
Još jedan aspekt koji čini Megane Conquest ugodnim za vožnju nije rezultat performansi, već povratne informacije upravljanja, koje otkrivaju precizno i predvidljivo upravljanje u dinamičnom skretanju i još uvijek udoban dizajn šasije. Dodam li ovome dizajn vozačevog radnog prostora s digitalnim mjeračima i velikim okomito postavljenim komunikacijskim zaslonom te udobna sjedala i prostorno solidan prtljažnik s osnovnih 513 litara, kao i prilično zaokružen set sustava pomoći za sigurnosti i udobnosti, koju automobil ima u najvišoj razini opreme E-Tech Engineered, Megane Conquest hybrid čini se uravnoteženim i cjenovno prihvatljivim automobilom. Pogotovo za one koji ne vole uobičajene crossovere.
Model je sada dostupan u tri verzije: Evolution, Techno i Espirit Alpine. Posljednji je onaj sportskiji, a prepoznat ćete ga po satensko sivim detaljima, posebnim oznakama na prednjoj strani automobila i krilcima na vrhu vrata prtljažnika. 19-inčni kotači su opcijski.
Ponuda pogonskih sklopova ostaje nepromijenjena. Početak ponude predstavlja blagi hibridni benzinac s oznakom mild hybrid 140, snage 103 kilovata.
Blagi hibrid Conquest dostupan je i sa 115 kilovata snage, ako nosi oznaku mild hybrid 160. Njega smo i testirali.
Vrh ponude pogonskih agregata je plug-in hibrid. E-Tech full hybrid 145 ima 105 kilovata, a snagu mu daju 2 elektromotora i benzinski agregat.
Renault Mégane Conquest kreće s modelom evolution TCe 140 EDC po cijeni od 26.490 eura, model techno TCe 140 EDC kreće od 28.490 eura, techno E-Tech 145 hibrid od 31.490 eura. Slijedi verzija Esprit Alpine TCe 160 EDC od 34.390 eura.
Renault Mégane Conquest Esprit Alpine E-Tech 145 kreće po cijeni od 35.590 eura.
Testni model sa svim opcijama (Paket Bose sound system s multimedijskim 9,3“ zaslonom s dodacima, plava Zanzibar metalik boja i krov crne boje) stoji 36.320 eura.
TEHNIČKI PODACI:
KAROSERIJA
Dimenzije (DxŠxV): 4568 x 1802 x 1576 mm
Osovinski razmak: 2720 mm
Veličina prtljažnika: 513/1296 litara
Izvedba: crossover, C-segm., 5V
Cd: 0,30
Krug okretanja: 11,2 m
Masa/nosivost: 1347/526 kg
Prtljažnik: 480 / 1263 litara
Spremnik: 50 litara
EuroNCAP: 5 zvjezdica
MOTOR I POGON
Vrsta motora/broj cilindara: benzin/4 + blagi hibrid, DOHC, 16 ventila
Pogon: prednji
Mjenjač: automatski, 7 brzina
Snaga: 116 kW / 158 KS
Okretni moment: 270 Nm pri 1800-3750 /min
Najveća brzina 205 km/h
Ubrzanje 0-100 km/h: 9,1 s
Ovjes: MacPherson, kombinirani-polu nezavisni
Kočnice: samov. diskovi 280 mm / diskovi 260 mm
Ručna: električna
Naplaci: aluminijski
Gume: 225/45 R19
POTROŠNJA I CO2
Na testu: 6,9 l
CO2 emisija 131 g/km
Osnovni benzinski model: 26.490 eura (evolution TCe 140 EDC)
Osnovni dizelski model: nema
Oprema
9,3” multimedijski sustav, 10” digitalni instrumenti, automatski klima-uređaj, presvlake u kombinaciji umjetna koža/Alkantara, grijana prednja sjedala i upravljač, ambijentalno osvjetljenje, Multi-sense sustav podešavanja vožnje, LED svjetla, 19-inčni aluminijski naplatci…
My Revision jamstvo - 5 godina za 1600 eura
Renault nudi kupcima novog Mégane Conquesta ugovor o održavanju My Revision u trajanju: 3 godine/60.000 km (cijena 950 eura), 4 godine/80.000 km (950 eura) ili 5 godina/100.000 km (1600 eura). Nadalje, tu je i tvorničko jamstvo: 5 godina/100.000 km (dodano na 2 godine tvorničkog jamstva) po cijeni od 650 eura, 8 godina/150.000 km (dodatno na 5 godina tvorničkog jamstva) po cijeni od 327,49 eura i 10 godina/200.000 km (dodatno na 5+3 godina jamstva) u iznosu od 314,33 eura.