Nekad rugoba, danas "al pari" sa Range Roverom i ostalom elitom iz najvišeg SUV razreda

TEST: SSangYong Torres 4x4 premium – Na cesti izaziva pozor - potpuno drukčiji od drugih!

Španjolsko ime južnokorejskog moćnog SUV-a i nije tako neobična kombinacija. Ako je mogao Mitsubishi s Pajerom, zašto ne bi mogao i SSangYong s Torresom.

SSangyong je sastavio automobil koji je drakonski drugačiji od onoga što su radili prije - i to sve pozitivno.

Nekad rugoba, danas "al pari" sa Range Roverom i ostalom elitom iz najvišeg SUV razreda Janoš Pečnik
24. 7. 2024

Napisao: Matjaž Gregorič

Snimio: Janoš Pečnik

Možda ne bi bilo suvišno podsjetiti na proizvođača koji se specijalizirao uglavnom za terenska vozila i koji se, zapravo, već gotovo dvije godine zove KG Mobility, ili kraće KGM. Dakle, ime SsangYong postupno će otići u povijest, ali će još neko vrijeme biti tu, a vjerojatno iu glavama kupaca. Ovaj put počastio nas je solidnom SUV izvedbom, zapravo ogromnim iznenađenjem, pokazavši kako još Koreanci imaju što reći na tržištu.

Na cesti izaziva pozor

Sjećate li se SSangyonga uglavnom po imenima Korando, Musso, Rexton i Tivoli, Torres bi se na prvi pogled mogao pripisati nekoj drugoj marki, jer posebno prednjim dijelom, gdje kraljuje velika maska ​​s okomitim prorezima, koketira s jednim od Američke off-road legende, na avanturistički stav nagovještava prividna navlaka za rezervni kotač na vratima prtljažnika, koja to uopće nije.
 

U svakom slučaju, Torres na cesti privlači mnoštvo znatiželjnih, pa i ispitujućih pogleda, a među promatračima ne manjka onih koji misle ili su sasvim sigurni da pripada jednoj od novovjekovnih kineskih marki automobila. S dužinom od 4,70 metara zapravo je relativno velik, iako dinamična vanjska slika dobro skriva njegovu stvarnu veličinu, a još više prostranu unutrašnjost.
 

I više nego silidna unutrašnjost

Osim prostranosti, putnička kabina nudi i ambijentalnu ugodnost. Materijali i završna obrada nisu impresivni, ali nisu ni razočarali. I plastike ima poprilično po unutrašnjosti, ali je na većini mjesta mekana, jedino je tvrđa na donjim dijelovima. Puno prostora za sjedenje ne znači smanjivanje prtljažnika koji se otvara elektrificiranim vratima jer Torres može primiti od 703 do 1662 litre prtljage.

Radno mjesto vozača je izrazito modernističko, odnosno digitalizirano. Naime, pred očima vozača nalaze se čak tri ekrana, osim digitalne instrumentacije tu je i središnji komunikacijski ekran te ispod njega dodatni ekran za regulaciju klima uređaja. Infotainment sustav nije najmoderniji, niti najbrži, ali je podnošljiv za rukovanje. Srećom, može se spojiti na Apple CarPlay i Android Auto, ali nažalost ne bežično.

Ograničen izbor motora

U Torresu je izbor motora ograničen na samo 1,5-litreni turbobenzinski četverocilindraš sa 120 kilovata (163 KS) i 280 Nm okretnog momenta. Ovaj pogonski stroj, koji više nije tehnološki najmoderniji, bez problema nosi težinu od tone i pol. Nema sprinterskih ambicija, ali ima dovoljno energije za nagla ubrzanja, pa i pretjecanja. Motor ne stvara veliku buku ni pri punom gasu. No, problem mu je poprilična žeđ za benzinom, koja za više od litru i pol premašuje obećani prosjek od proizvođača.

Automatski mjenjač sa šest stupnjeva prijenosa prilično brzo reagira i prilično glatko mijenja stupnjeve prijenosa, ali ima nešto više problema s paljenjem i sporošću.

Torres je također opremljen cijelim nizom sustava za pomoć vozaču koji općenito dobro rade, uključujući adaptivni tempomat s pomoći pri održavanju vozne trake. Istodobno, šasija ima dinamičniji karakter, jer je naginjanje karoserije praktički eliminirano.

Za sportsko umijeće vožnje upravljač nije dovoljno komunikativan, iako je dosta precizan. Sve u svemu, Torres je, pogotovo ako ima pogon na sva četiri kotača, sasvim ugodan za vožnju po zavojitoj cesti, iako bih ja više volio da je malo mekši i udobniji.

Svojim cjenovnim položajem koji je znatno ispod europskih konkurenata, Torres nudi dobru vrijednost za novac, što je postalo rijetkost na trenutnom tržištu automobila. Zarađuje bodove uglavnom zbog svog avanturističkog izgleda i prostranosti, ali neki odbici su napravljeni na račun pogonskog sklopa i udobnosti vožnje.

Osnovni podaci


Cijena osnovnega modela:                                     28.999 €
Cijena testnoga modela:                                         39.999 €


Tehnični podaci


Motor: benzinski, četverocilindrični s turbo punjačem

Zapremina: 1497 ccm

Snaga: 120 kW/163 KS pri 5.000/min,

Moment: 280 Nm pri 1500-4000/min

Prijenos:

6-stupenjski automatski mjenjač, pogon 4s4


Performanse:


Najveća brzina: 191 km/h
Masa:
prazno vozilo 1618 kg, dozvoljena ukupna masa 2.170 kg
Dimenzija:
dužina 4,70, širina 1,89, visina 1,71, međuosovinski razmak 2,68 m.
Prtljažnik:
703/1662 l
 

Koristimo kolačiće u svrhu pružanja boljeg korisničkog iskustva na stranici. Ukoliko nastavite s pregledavanjem ove stranice pretpostavit ćemo da se slažete s tim.