Imaš težave s 'hormonskimi' mozolji? TAKO si lahko pomagaš (in reees deluje)

16. 4. 2023
Deli
Imaš težave s 'hormonskimi' mozolji? TAKO si lahko pomagaš (in reees deluje) (foto: Profimedia)
Profimedia

Če boš sledila tem trem nasvetom, ti bo tvoja koža zelo hvaležna!

Ne glede na to, ali ravno greš skozi menopavzo, začenjaš jemati hormonsko kontracepcijo ali samo doživljaš večja hormonska nihanja kot običajno, se lahko tvoja koža začne spreminjati.

To se lahko kaže kot hormonske akne, hiperpigmentacija, spremembe teksture in seznam se lahko nadaljuje.

Z vsem tem v mislih je lahko izjemno težko ugotoviti, kako natančno skrbeti za svojo kožo v teh časih. Zato so tu so trije načini, ki so jih z mbg delili strokovnjaki in ti bodo pomagali pri negi.

Vsaka koža je drugačna, a ti spodnji nasveti ti lahko zagotovo pomagajo začeti z nego, ki bo prava zate:

1. Uporabljaj izdelke, ki vsebujejo sestavine za zdravljenje aken

Če se boriš s hormonskimi aknami ali zamašenimi porami, boš želela dodati nekaj aktivnih sestavin v tvojo rutino. Poišči izdelke s salicilno kislino, nežnim retinolom in niacinamidom.

Te aktivne snovi boš nato želela ublažiti z vlažilnimi sestavinami, ki podpirajo bariero, kot so hialuronska kislina, ceramidi, peptidi, pa tudi nekomedogena olja, kot sta olje šipkovih pečk in olje grozdnih pešk.

Med prenavljanjem hiše našla mino

Tako ima tvoja koža čas, da si opomore od intenzivnih učinkovin.

Za tiste, ki imate dostop do dermatologa, se ga splača obiskati, da vidiš, kako ti lahko pomaga v tem času hormonskih nihanj, pa naj bo to z izdelki za lokalno uporabo, zdravljenjem v ordinaciji ali peroralnimi zdravili.

2. Začni jemati kolagen

Kolagenski dodatki niso nikoli slaba ideja za podporo zdravja kože, vendar so še posebej koristni med menopavzo.

Ta poseben hormonski premik je znano povezan s padcem kolagena.

Glede na to, da je kolagen tisto, kar dobesedno drži tvojo kožo skupaj (zaradi česar je videti čvrsta in napeta), lahko ta oster upad povzroči nekatere opazne spremembe – in sicer gube in povešenost.

Rešitev: svoji rutini dodaj kolagen. Poišči mešanico s hidroliziranimi kolagenskimi peptidi, saj ta oblika bolje podpira elastičnost kože in dermalno gostoto kolagena, kažejo raziskave.

3. Prioritiziraj kvaliteten spanec

Hormonska neravnovesja lahko vplivajo na tvojo kakovost spanja, zato je še toliko bolj pomembno, da v teh časih daš prednost počitku.

Kako je to povezano z zdravjem moje kože, se morda sprašuješ?

No, če noč za nočjo izgubljaš spanec, lahko to pomanjkanje povzroči oksidativni stres in zmanjša tvojo antioksidativno obrambo, zaradi česar je telo (in koža) ranljivo za oksidativne poškodbe.

Izguba spanja poveča kortizol (stresni hormon), ki lahko sčasoma razgradi kolagen – raziskave so pokazale povezavo med zaprtimi očmi in nastajanjem kolagena, zato mnogi strokovnjaki menijo, da je spanje bistveni del vsake rutine proti staranju kože.

Skratka, ne imenujejo ga zaman "lepotni spanec".

Preberi še: Si zjutraj umivaš obraz? Strokovnjakinja razkriva, KDAJ tega nikakor ne bi smela početi

Priporočamo tudi: Cosmopolitan Beauty Awards 2023: GLASOVANJE za najboljše izdelke preteklega leta je odprto (in svoj glas oddaj TUKAJ 👇)

Novo na Metroplay: “To ni starost, to je zrelost” | LADEJA GODINA KOŠIR, ELLE ZELENO 2024