V poslovnem svetu je zelo pomembno, da imaš samozavesten nastop, da tvoj sogovornik čuti, da verjameš vase in v svoj uspeh, da vsem pokažeš, da se ceniš. Asertivno obnašanje, ki ga veliko ljudi vidi kot vrlino, ti bo vse to omogočilo.
V vsaki situaciji se boš znala obnašati v skladu s svojimi željami in se ognila nepotrebnemu prepiru. Dobro se boš počutila, saj boš takoj zavrnila nerealne zahteve ter se tako z lahkoto izognila dolgim razpravam in prerekanju, ki ni nikomur prijetno.
Asertivno vedenje je izraz, s katerim poimenujemo zaupanje v svoje sposobnosti ter zavzemanje za svoje pravice. Pomeni tudi spoštovanje samega sebe ter razvijanje učinkovite komunikacije, s čimer zmoremo mirno, vztrajno in odločno zagovarjati svoje pravice, kadar je to prav.
Asertivne osebe se obnašajo v skladu z določenimi pravili, ki veljajo za vse ljudi. Asertivna oseba svoje misli in dejstva pove jasno, glasno in brez dvoumnosti.
Jasno ti mora biti tudi že v štartu, da nikoli ne boš mogla uresničiti in izpolniti želja vseh ljudi. Z vsemi se tudi ne moremo strinjati in vseh tudi ne moremo ubogati. Nikar ne misli, da te bo šef bolj cenil, če ga boš vedno nemo in brez ugovarjanja ubogala. Nalagal ti bo vedno več dela, a nikakor o tebi ne bo imel le pozitivnega mišljenja.
Oseba, ki se obnaša neasertivno, drugim dovoli, da so z njo agresivni in nesramni. Prav tako neasertivne osebe ne morejo pobegniti od konfliktov, ki se jih tako bojijo. Po drugi strani pa asertivne osebe zadovoljijo svoje potrebe in želje ter se povsem mirno ognejo konfliktom.
Konstantna uslužnost drugim je nemogoča, saj tega 'servisiranja' ni nikoli konec, asertiven človek pa čuti tudi potrebe drugih, saj je njegov pogosti stavek:
"Razumem, da želiš, da to naredim, a ti zares ne morem pomagati."
Novo na Metroplay: "V vsakem žanru najdeš dobre in slabe pesmi." | Raiven