Si vedela, da so lani v Sloveniji v povprečju vsak mesec ukradli kar 90 avtomobilov? Le redko imajo lastniki srečo in dobijo vozilo nazaj nepoškodovano.
Kaj lahko storijo potrošniki? Avtomobil lahko zavarujejo v okviru kasko zavarovanja.
Na ZPS so preverili pri 7 zavarovalnicah, kaj obsega to kritje in kakšne so omejitve.
Pred tatvino se moraš zavarovati posebej!
Splošni oziroma polni kasko ne vključuje kraje ali tatvine avtomobila. To kritje moraš torej skleniti posebej kot delno kasko kombinacijo in zanj seveda tudi doplačati. Premija je enako kot pri drugih avtomobilskih zavarovanjih odvisna od vrste, starosti in nabavne vrednosti vozila.
Nekatere zavarovalnice sicer ponujajo pakete, ki naj bi vključevali kar največ kritij, ki jih potrebuješ, tudi tatvino vozila. Vendar pa so na ZPS že večkrat opozarjali, da je treba biti pri paketnih ponudbah previden.
"Preden se odločite za paket zavarovanj, temeljito preverite, kaj boste z njim dejansko zavarovali. Ne pustite se prepričati besedam zavarovalnega zastopnika, da paket vključuje 'vse'," poudarja Mojca Štrucl, strokovna sodelavka za področje financ pri Zvezi potrošnikov Slovenije in dodaja:
"Kot smo že vajeni, si različne zavarovalnice pogosto enake pojme precej različno razlagajo in kritje tatvine ni nobena izjema. Nekatere ponudbe vključujejo samo krajo vozila v celoti, druge pa vključujejo tatvino, vlomsko in roparsko tatvino, rop in protipravni odvzem vozila ter škodo na vozilu in njegovih delih, ki je nastala pri poskusu izvedbe teh kaznivih dejanj, ter škodo zaradi tatvine sestavnih delov vozila, dodatne opreme in stvari v vozilu. Brez omejitev pa seveda tudi tu ne gre.«"
Na kaj moraš biti pozorna pred odločitvijo za doplačilo kritja tatvine:
- Ali kritje vključuje le krajo celotnega avtomobila ali tudi njegovih sestavnih delov, opreme in predmetov v njem? Katerih predmetov?
- Ali vključuje tudi škodo pri poskusu tatvine in zamenjavo ključavnic, če bi bili ključi ukradeni ali izgubljeni?
- Si upravičena do nadomestnega vozila?
- Ali vključuje zavarovanje odbitno franšizo (dogovorjeni del škode, ki jo moraš poravnati sama) in kolikšna je?
- Katere ukrepe moraš izvesti, da ne boš imela težav pri uveljavljanju zavarovanja?
- Kaj moraš narediti, če vozilo ukradejo (kako uveljavljate odškodnino?)
- Kako se določa višina odškodnine in v katerih primerih do nje nisi upravičena?
- Koliko časa traja, preden dobiš izplačano odškodnino?
Če te zanima, na kaj mora biti potrošnik pozoren pri paketnih ponudbah, kaj storiti, če ti ukradejo vozilo, kaj storiti, če si bila nezadovoljna s ponujeno odškodnino, kaj se šteje za malomarno ravnanje lastnika - nekaj primerov iz prakse, klikni na povezavo na spletni strani www.zps.si.
Novo na Metroplay: "V vsakem žanru najdeš dobre in slabe pesmi." | Raiven