Najprej moraš ugotoviti, česa si resnično želiš! Potem pa je dobro upoštevati sledeče.
Tukaj je nakaj glavnih stvari, ki jih moraš vedeti, preden se odločiš za študij v tujini:
1. Zakaj želiš v tujino?
Najprej se moraš vprašati, zakaj si pravzaprav želiš v tujino. Morda se ti zdi Slovenija premajhna, morda tukaj ne vidiš priložnosti za poklicno pot na področju, ki te zanima, ali pa preprosto ne najdeš študija, ki bi te resnično pritegnil.
Izbira programov v Sloveniji je precej manjša, vseeno pa so nekateri resnično dobri ali morda celo boljši kot kje drugje. Prav zato je pomembno, da si zares prepričana v to, da ti bo študij v tujini zagotovil tisto, česar si resnično želiš.
2. Izbira pravega programa
Ko boš vedela, kaj si želiš študirati, preglej čim več različnih programov. Pri izbiri bodi pozorna na naslednje dejavnike:
Kvaliteta univerze in programa
Prepričaj se, da je program res kvaliteten. Priporočamo ti, da začneš s pregledovanjem spletnih strani, kjer so univerze ocenjene.
Na primer: Topuniversities.com. Tukaj boš dobila občutek, na kakšnem nivoju je študij, za katerega se odločaš. Preveri pa tudi različne lestvice programov. Če želiš na primer študirati Fashion Marketing, boš najboljše programe našla na Businessoffashion.com.
Predmetnik
Razišči predmetnik. Nekateri programi te bodo v trenutku pritegnili bolj kot drugi. Ugotovila boš, ali je v študij vključena tudi praksa, koliko je tvoj program povezan z industrijo itd.
Mnenje bivših študentov
Lahko se posvetuješ z nekom, ki je na tem programu že študiral, ali pa preveriš izkušnje drugih na spletnih forumih. Tako boš pridobila informacije, ki ti jih univerza ne bo podala. Vedno pa se moraš zavedati, da ima vsak svojo izkušnjo, zato se ne zanašaj le na tuja mnenja.
Okolje študija
Tudi okolje, v katerem boš študirala, je zelo pomembno. Poleg tega, da ti odgovarja vremenska klima, pa se pozanimaj tudi o priložnostih na tvojem področju šolanja.
Na primer: za študij mode boš verjetno izbrala eno izmed modnih prestolnic (New York, London, Milano, Pariz), saj boš tam tudi najlažje dobila službo.
Cena študija
Tudi cena je eden izmed odločilnih delavnikov. Študij v ZDA je zagotovo najdražji, cene pa so nekoliko nižje v Evropi, Veliki Britaniji in Avstraliji.
3. Štipendija
Obstajajo različne vrste štipendij, za katere lahko zaprosiš.
V Sloveniji lahko pridobiš štipendijo Ad Futura za študij v tujini. Ta ti bo pokrila stroške študija do 15.000 EUR in življenjske stroške do 15.000 EUR (odvisno od države, kamor odhajaš). Pogoj za prijavo je povprečje ocen nad 8. Trik pa je v tem, da se moraš nanjo prijaviti že spomladi, zato bodi pozorna, da ne zamudiš roka. V zakup moraš vzeti tudi to, da ti bo celotna prijava vzela precej časa. Vsa navodila za prijavo najdeš TUKAJ.
Obstajajo pa tudi druge štipendije. Morda jo ponuja celo faks, na katerega se prijavljaš, zato preveri njihovo spletno stran.
4. Prijava
Najprej poskrbi, da si na tekočem z vsemi roki za prijavo na željen program. Najbolj je, da se prijaviš, kar se da zgodaj.
Ob prijavi boš morala najverjetneje priložiti motivacijsko pismo, esej, strokovni izdelek ali kaj podobnega. V prijavnem obrazcu boš prejela vsa navodila, priporočamo pa ti, da si za motivacijsko pismo resnično vzameš čas in dobro premisliš, o čem boš pisala.
Da ti olajšamo delo, smo določili 8 stvari, ki jih moraš nujno vključiti:
- Točno, zakaj si želiš tega študija;
- zakaj si ravno ti prava oseba za ta program;
- kaj počneš izven študija (bodi originalna);
- zakaj je ta izkušnja pomembna za ta študij in karierno pot;
- tvoje kvalitete;
- pokaži, da znaš razmišljati kritično;
- kakšen je tvoj dolgoročni načrt;
- bodi pozitivna.
Več koristnih nasvetov najdeš TUKAJ.
5. Intervju
Intervju je sestavni del sprejemnega postopka. Najverjetneje ga boš morala opraviti prek Skypa, kar je lahko precej stresno. Na tvojo srečo je Youtube poln odličnih nasvetov!
Če še nikoli nisi imela uradnega pogovora prek Skypa, ti bo prav prišel tale videoposnetek:
Tukaj boš našla odlične nasvete, kako odgovoriti na vprašanje "Povej mi nekaj o sebi" (tudi za kasnejše razgovore). To vprašanje ti bodo skoraj zagotovo postavili, še dobro, da se nanj lahko pripraviš.
6. Dokaz o znanju angleščine
Pred vpisom boš morala predložiti tudi dokaz o znanju angleščine. Najpogostejša testa sta TOEFL in IELTS. Glavna razlika med njima je, da je TOEFL pogostejši, ko se vpisuješ na univerzo v Ameriki, IELTS pa za univerze v Veliki Britaniji ali Avstraliji.
Pred vpisom nujno preveri, ali tvoja univerza zahteva točno določen test. Cena obeh se giblje okoli 200 EUR, veljavna pa sta le dve leti. In ne, tudi če ti je pretekel le pred dvema mesecema, ti ga žal ne bodo upoštevali (preizkušeno na lastni koži).
(Izkušnja Cosmo novinarke)
Fotografije: Unsplash.com/@Jama Kassi
Preberi še: "Danes delam iz postelje - in ne, nisem bolna!"
Priporočamo tudi: Horoskop: To so stvari, ki ti v življenju (glede na tvoj astro znak) kradejo zadovoljstvo
Novo na Metroplay: “Lahko si v pižami, dokler je del koreografije” | BRIGITA KRAŠOVEC, ELLE MLADI TALENT 2024