Zdrava sladica, ki jo boš to jesen oboževala. Še posebej zato, ker bo prišla izpod tvojih rok.
Do zdaj morda mislila, da je sušenje sadja (in zelenjave) sila zapleten postopek, za katerega potrebuješ vsaj primeren sušilnik, a dejstvo je, da sušenje sadja velja za enega najbolj preprostih in učinkovitih načinov konzerviranja jesenskih in poletnih pridelkov. Že naši predniki so velik del svoje ozimnice pripravili prav s sušenjem, saj tako konzervirano sadje brez problema zdrži tudi vsaj pol leta, prav tako pa v sebi ohrani veliko energijskih snovi.
Posušiš lahko skoraj vse vrste sadja, a pri nas se morda to najpogosteje počne z jabolki. Prav teh se lahko z lahkoto lotiš sušiti tudi v čisto običajni pečici, pred sušenjem se moraš le prepričati, da si vnaprej pripraviš le popolnoma zdrave plodove. Jabolka lahko olupiš ali pa ne - mimogrede, si vedela, da lupina jabolk vsebuje celo več koristnih snovi, kot meso? - pri rezanju pa moraš biti pazljiva le na to, da so koščki približno iste velikosti. Ali boš jabolka rezala na krhlje ali na kolobarje tako v resnici ni pomembno, pomembno je le to, da so kosi enakomerne velikosti.
Enakomerno narezano sadje zdaj naloži na pladenj in poskrbi, da je med njimi dovolj prostora. Temperaturo pečice nastavi na 50 stopinj, pripravi pa se na to, da bo takšno sušenje trajalo več ur. Kot so zapisali ustvarjalci spletnega portala Odprta kuhinja, se bodo jabolka v pečici sušila približno pet ali šest ur, prav toliko časa naj bi se v pečici sušile tudi hruške in slive.
Preden jabolka dokončno shraniš v vrrečko, jih pusti nekaj časa počivati, da izločijo preostalo vodo. Ta faza naj traja nekaj dni, medtem krhlje večkrat premešamo. Na prej omenjenem portalu so sicer dodali še podatek, da boš iz desetih kilogramov jabolk dobila približno kilogram jabolčnih krhljev.
Novo na Metroplay: “Hočemo to popolnost in kupili bomo vse” | Vesna Milek, Elle ženska 2024