Zdravniki so podali 5 nasvetov, kako se zaščititi pred prehladom in gripo.
Pred nami je čas gripe in prehladov in če nas je korona pandemija česa naučila, je to, da smo vsi soodgovorni za zdravje kolektiva in da moramo vsi najprej poskrbeti zase, šele nato za ljudi okoli nas. Zdravniki so pri virusih in raznih boleznih v prvi liniji in koristno je slišati, kako se zaščitijo pred posledicami bolezni, saj so njihove metode preverjene.
Prišla je jesen in dnevi postajajo vse hladnejši, zato se ljudje vse pogosteje zadržujemo v zaprtih prostorih, kar olajša širjenje bolezni dihal, kot sta gripa in prehlad. Sezona gripe se začne že oktobra, vrhunec pa doživi med decembrom in januarjem, poleg nje pa še nekaj drugih respiratornih virusov in seveda covid. Zato je več zdravnikov natančno pojasnilo, kaj počnejo in čemu se izogibajo, da ne bi zboleli v tem zdravstveno rizičnem obdobju.
Nikoli ne preskočijo cepljenja proti sezonski gripi
"Večkrat sem že zbolela za gripo in vsakič sem bila zelo bolna. Odkar sem se začela cepiti, sem zbolela za gripo le enkrat, vendar so bili simptomi veliko blažji in je bolezen trajala manj kot v prejšnjih primerih," pojasnjuje dr. Marie Louise Landry, profesorica laboratorijske medicine na Medicinski fakulteti univerze Yale. Cepivo proti sezonski gripi priporočajo skoraj vsem, vendat vedite, da kljub cepljenju lahko zbolite.
Nikoli ne hodijo v službo, ko so bolni
"Ko sem prehlajen ali zbolim za gripo, ne hodim v službo. Vsi imamo odgovornost drug do drugega in ko gremo bolni v službo, ogrožamo druge," je dejal dr. Richard A. Martinello, profesor nalezljivih bolezni in pediatrije na univerzi Yale. Ker se gripa in prehlad širita po dihalih, je najbolje, da ostanete doma, ko zbolite, da zmanjšate tveganje okužbe. Tudi če nimate simptomov, a je test na gripo pozitiven, lahko še vedno širite virus.
Ko so bolni, ne gredo ven brez maske
Včasih moramo seveda iti v javnost, ko smo bolni, a tudi takrat obstajajo načini, kako zaščititi ljudi, s katerimi pridete v stik.
"Kdor ima bolezen dihal, naj nosi masko na javnih mestih, v zaprtih prostorih ali zunaj, če je v bližini drugih ljudi, saj maska močno zmanjša tveganje okužbe zaradi dihalnih kapljic, ki se širijo pri kašljanju in kihanju," pravi profesor dr. John Swartzberg s kalifornijske univerze in dodaja, da v takih primerih iz hiše ne gre brez kakovostne maske.
Redno si umivajo roke
Slaba higiena umivanja rok je lahko dejavnik tveganja za okužbo z gripo ali prehladom in po mnenju dr. Martinella in dr. Swartzberga si je treba roke pogosto umivati, še posebej v teh mesecih. "Ko se naše roke kontaminirajo po dotiku površine, na kateri je prisoten virus, lahko zbolimo, če se s kontaminiranimi prsti dotaknemo oči ali nosu," pojasnjuje dr. Martinello. Če ste na poti in nimate dostopa do mila in vode, lahko začasno uporabite razkužilo za roke na osnovi alkohola.
Dovolj počivajo
Ko ste bolni, je pomembno, da si privoščite dovolj počitka. "Pogosto poskušamo slediti svojemu napornemu ritmu, ne glede na to, kako se počutimo, in to lahko negativno vpliva na naše zdravje. Dobra novica je, da vam spanje lahko pomaga tudi pri hitrejšem okrevanju po prehladu ali gripi, saj lahko simptomi trajajo do dva tedna. Pomanjkanje spanja je povezano s povečanim vnetjem in oslabljenim imunskim odzivom, kar lahko podaljša čas, potreben za okrevanje po bolezni," pravi dr. Matthew Weaver, profesor na Harvard Medical School, in dodaja: "Dajanje prednosti zdravim navadam poveča vaše možnosti za ostati zdravi tudi v najbolj nalezljivem obdobju."