Bodi osveščena tudi ti

19. 1. 2009
Deli
Bodi osveščena tudi ti

Evropski teden boja proti raku materničnega vratu letos poteka med 19. in 23. januarjem.

V ta namen društvo za boj proti okužbam s HPV in raku materničnega vratu Kala osvešča (zlasti) mlade o nevarnostih ter posledicah okužbe z virusom HPV kot povzročiteljem raka materničnega vratu.

Zastrašujoč podatek

HPV (kratica pomeni – humani virus papiloma) je najbolj razširjena spolno prenosljiva okužba, ki je tudi predpogoj za razvoj raka materničnega vratu. Z njo se vsaj enkrat v življenju okuži okoli 60 odstotkov ljudi!

Stanje pri nas

V Sloveniji strokovnjaki letno:

  • operirajo več kot dva tisoč primerov predrakavih sprememb na materničnem vratu,
  • odkrijejo približno 150 novih primerov raka materničnega vratu,
  • zaradi te bolezni pa okrog 50 žensk tudi umre!

Osveščanje mladih

Čeprav se v zadnjih letih o humanem virusu papiloma govori več kot v preteklosti, je splošna osveščenost prebivalstva o nevarnosti okužbe in preprečevanju še vedno prenizka, zato so v okviru društva Kala – z namenom, da bi predvsem mlade seznanili s tveganjem, ki ga predstavlja okužba z virusom HPV – pripravili krajši video posnetek z mlado slovensko igralko Ulo Furlan.

Danes naj bi bil najbolj depresiven dan v letu. Zakaj?

Kaj meni Ula?

"Mladi smo prepričani, da se nas hude bolezni, kot je na primer rak materničnega vratu, še zdaleč ne tičejo. Upam, da bo video, v katerem nastopam, vplival na mišljenje mladih, saj prav okužba, ki se mi zgodi danes, lahko pomeni razvoj bolezni že kmalu v prihodnosti, lahko pa čez nekaj let ali desetletij. Za svoje prihodnje zdravje pa moramo mladi skrbeti že danes."

Zato Ula Furlan v filmčku pojasnjuje:

  • 1. ključne značilnosti virusa HPV,
  • 2. njegove posledice in
  • 3. preventivne ukrepe pred okužbo.
na spletni strani društva Kala

Dodatna pomoč

Na spletni strani društva Kala strokovnjak, specialist ginekologije odgovarja na vprašanja v zvezi z okužbo in obolevnostjo, enkrat tedensko tudi po telefonu – na brezplačni modri številki 080 18 16.

S februarjem bo v društvu Kala začela delovati tudi skupina za samopomoč, ustanovljena z namenom, da tistim, ki se zaradi posledic okužbe s HPV znajdejo v duševni stiski, zagotovijo čimprejšnjo pomoč in tolažbo, predvsem v smislu opogumljanja, pomiritve in usmerjanja k strokovnjakom – na spletni strani www.kala.si bo ves čas objavljena številka dežurne članice, ki se je s podobnimi težavami v preteklosti že srečala.

Novo na Metroplay: "V vsakem žanru najdeš dobre in slabe pesmi." | Raiven