Si tudi ti pred menstruacijo napeta kot balon, trpiš za glavoboli ali trebušnimi krči, zacvetiš (a le z mozoljčki), ti gre vse narobe, hlepiš po čokoladi, se spreš s fantom, v službi ali šoli imaš občutek, da imajo vsi nekaj proti tebi in da ne zmoreš več?
Za vse so krivi tvoji hormončki pred menstruacijo in sodobno življenje. Cosmo pa je tu zato, da ti prišepne, kako jih lahko ukrotiš.
PMS oz. predmenstrualni sindrom se pojavi v tednu ali dveh pred menstruacijo – raven hormonov estrogena in progesterona se spremeni, te spremembe pa so povezane s simptomi PMS. Konča se pred začetkom menstruacije ali traja še med njo. Doleti lahko vsako žensko, ki ima menstruacije, vsaka pa ga doživlja drugače. Medicina razlikuje štiri tipe PMS-a:
1. v ospredju je nihanje razpoloženja in občutek strahu;
2. prevladujeta povečan apetit in naraščanje telesne teže, pa tudi utrujenost in glavobol;
3. značilni so malodušje, jok in nespečnost; za zadnji,
4. tip pa so značilni povečana količina vode v telesu, povečanje teže in občutek napetosti v prsih. PMS lahko poslabšajo stres ali čustvene težave.
PMS si lahko olajšaš s spremenjenim načinom življenja, zdravili na recept in brez recepta ter alternativnimi načini.
Cosmo zvijača 1 - Prehrana, ki je tebi v prid
‘‘Intenzivnost predmenstrualnega simptoma je možno zmanjšati, če v tednu pred menstruacijo spremenite prehrano,’’ trdi Tracey Kelly v knjižici 50 naravnih poti za lajšanje PMS (Tuma, 2006). Poskrbi, da boš zaužila vsakih nekaj ur manjšo porcijo hrane, ki vsebuje škrob in veliko vlaknin, izogibaj pa se kofeinu, alkoholu ter hrani z visoko vrednostjo maščob in sladkorja, čeprav verjetno prav v tem trenutku dobesedno hlepiš po sladkarijah in bolj kalorični hrani.
Cosmo namig: Sveže stisnjeni sadni sokovi in sveže ali posušeno sadje bodo pomagali brzdati željo po sladkarijah, ‘‘jogurt, ki vsebuje ‘prijazne’ bakterije, pa bo pomagal uravnavati bakterije v želodcu in tako bodo težave s slabo prebavo in napihovanjem manj pogoste,’’ pravi Tracey Kelly. Za prigrizke si privošči oreške ter sončnična, bučna in svetlinova semena.
- Blagodejna živila
Poskrbi, da boš v prehrano vključila čim več svežih vitaminov in mineralov, še posebno pa bodi pozorna na vitamin B6 (v piščančjem mesu, ribah, jetrih, jajcih, orehih, korenju), ki blaži krče, pomaga pri uravnavanju ženskih hormonov in blaži depresije, magnezij (v mlečnih izdelkih, ribah, stročnicah, jabolkih, marelicah, avokadu, bananah, polnozrnatih kosmičih, oreščkih in temno zeleni zelenjavi), ki znižuje raven sladkorja in željo po čokoladi pa tudi občutljivost v prsih in migrene.
Boračevo in svetlinovo olje lahko z dolgoročno uporabo pripomoreta pri uravnavanju ravni hormonov in nadziranju številnih drugih simptomov, takojšnje lajšanje bolečin pa zagotavljata poprova meta (pomaga pri razdraženem želodcu) in bolhač (proti glavobolom), proti slabosti in napetosti ti bo pomagal tudi ingverjev čaj, v torbici pa vedno imej ingverjeve bombone.
Cosmo zvijača 2 - Odpravi napihnjenost
Ne moreš zapeti najljubših kavbojk, tehtnica pa kaže, da si se zredila? ‘‘Ogromno žensk v dneh pred menstruacijo pridobi težo zaradi zadrževanja vode. Poleg tega je možna tudi cela vrsta drugih znakov, od otečenih prsi in udov do omotičnosti,’’ pravi avtorica knjige 50 naravnih poti za lajšanje PMS in dodaja, da zadrževanje vode lahko povzroči tudi bolečine v hrbtu, napihnjen trebuh, celo težave s sinusi.
Vsak dan popij od šest do osem kozarcev vode, ki bo odplaknila zaostalo tekočino, in omeji vnos slane hrane (predvsem zvečer!), ker zadržuje tekočino v tkivih. Pomagaj si tudi z zelišči: regrat, brin, zelena in peteršilj so naravni diuretiki, zato jih v času napihnjenosti zaužij čim več, pa naj bo v obliki solate, juh, zelenih smoothijev ali kapsul iz lekarne.
Pomaga tudi masaža stegen in nog navzgor proti zadnjici – mandljevemu olju primešaj nekaj kapljic olja z diuretičnimi učinki –, brinove jagode, grenivke, limone ali geranije. Sprva uporabljaj manjše količine eteričnih olj, da se prepričaš, da tvoja koža ni preobčutljiva zanje.
Cosmo zvijača 3 - Telesna dejavnost – tudi proti PMS-u
Bolj ko boš telesno dejavna (za 30 minut aerobne vadbe od štiri- do šestkrat na teden ti bo telo zelo hvaležno), manj te bosta mučila PMS in menstruacija. ‘‘S telesno vadbo povečate sproščanje hormonov za dobro počutje, kar blaži depresijo. Ugodno deluje tudi na prebavo, zato se občutek napihnjenosti zmanjša,’’ pravi dr. Lesley Hickin, avtorica Vodnika za vsako žensko (MK, 2002).
Prav v času teh dveh tegob pa ti verjetno ne bo ravno do maratonov – bolje se boš počutila ob raztezanju mišic s pilatesom ali jogo, blagodejno pa se boš počutila tudi v vodi, ki bo nežno raztezala utrujene mišice in tkiva – plavaj, udeleži se vodne aerobike, uživaj v božajočem masažnem bazenu.
Cosmo zvijača 4 - Blažilno, dišeče in pomirjajoče zdravljenje
Če uživaš v aromaterapiji: eterična olja bora, brogovite in rožmarina lahko pomirijo boleča tkiva, eterična olja kadulje pa uravnavajo ženske hormone.
Če imaš raje kadila, boš z njimi dosegla umirjenost, ko boš napeta in razdražljiva, z blagimi inhalacijami pa si boš pomagala pri težavah s sinusi in astmo v dneh pred menstruacijo.
Cosmo nasvet: Zmešaj nekaj kapljic eteričnih olj vrtnice in jasmina, ki bosta s prijetnim in poživljajočim vonjem poživila tvojega duha.
Cosmo zvijača 5 - Terapije, ki pomagajo lajšati PMS
Privošči si katero od terapij, ki bo olajšala tvoje telesno nelagodje in hkrati napolnila telo in duha s prijetno, poživljajočo energijo.
Refleksologija je zelo dobra za lajšanje pritiska v jajcevodih, masaža ublaži trebušne krče, Bownova terapija vzpostavi celotno ravnotežje in odpravi ali vsaj omili telesne težave. S tehniko globokega dihanja (zelo hitro se je boš naučila pri urah joge) boš svoje celice napolnila s kisikom, za kar ti bodo hvaležni vsi organi.
Homeopatija in zdravljenje s kristali uravnavata telesne in čustvene funkcije, reiki pa usmerja hitro delujočo zdravilno energijo. Kognitivna terapija pomaga k pozitivni naravnanosti, akupunktura pa k sprostitvi z upočasnitvijo bitja srca, zniževanjem krvnega tlaka in zmanjšanjem vpliva stresa.
Cosmo zvijača 6 - Dviguj svoje razpoloženje
Poskrbi tudi, da boš spala najmanj osem ur; ne pozabi spustiti rolete, da bo tvoja spalnica v temi; ukvarjaj se s stvarmi, ki te veselijo in ti dvigujejo samozavest; namesto da se prepiraš s fantom, ker je tako nemogoč, raje preizkusita vse nove seksi trike iz najnovejše številke Cosma in obnovita stare (v tem času imaš verjetno precej visok libido – izkoristi ga, namesto da ti greni življenje!).
Čim več časa preživi v naravi – tako se boš tudi lažje povezala s sabo, svojo žensko naravo, ukvarjaj se s sproščujočimi aktivnostmi, kot so joga, tai-či, sprosti se ob šumeči kopeli ali masaži, če boš preveč čustvena, pa se skušaj pomiriti in ohraniti mirne živce z meditacijo ob sproščajoči glasbi. ‘‘Meditacija vas ohranja osredotočene in mirne v trenutku, ko se zdi, da so vaša čustva zunaj nadzora,’’ spodbuja avtorica priročnika 50 naravnih poti za lajšanje PMS.
Cosmo zvijača 7 - Pomagaš si lahko tudi z zdravili
Če so bolečine v mišicah in glavoboli premočni kljub naravnim metodam, si pomagaj s protibolečinskimi tabletami, psihične simptome PMS-a pa lahko zdraviš tudi z antipsihotičnimi zdravili. Najbolj razveseljiva metoda za vse privrženke kontracepcijskih tabletk so Yaz, ki jih od jeseni lahko dobiš tudi pri nas.
V ZDA so registrirane tudi za zdravljenje najhujše oblike PMS-a, saj zmanjšajo hormonska nihanja – hormon drospirenon je namreč ob jemanju tabletk Yaz prisoten ves čas ciklusa, s tem pa zmanjša ali celo izniči predmenstrualne težave. Če torej jemlješ tabletke ali jih nameravaš začeti jemati in če ti PMS krade lepe dneve, so Yaz verjetno najelegantnejša rešitev – vseeno pa se moraš o tem pogovoriti z ginekologom.
Cosmo zvijača 8 - Spremljaj svoj PMS
Z mesečnim spremljanjem in zapisovanjem simptomov (podroben seznam najdeš na www.pms-sos.si ali v knjižici 50 naravnih poti za lajšanje PMS avtorice Tracey Kelly, Tuma, 2006) lahko ugotoviš, kakšen vpliv ima PMS na tvoje življenje.
‘‘To vam bo pomagalo razumeti, zakaj se ne počutite najbolje, in vas vzpodbudilo, da boste manj zahtevali od sebe. Tako boste lahko načrtovali zahtevnejše aktivnosti za bolj energične dneve v mesecu,’’ svetuje avtorica priročnika 50 naravnih poti za lajšanje PMS.
Je PMS tudi tvoj spremljevalec?
Odkljukaj spodnje simptome – če tudi tebe teden dni pred menstruacijo mučijo spodnje telesne in duševne težave ali le nekaj od njih, trpiš za PMS-om.
Telesne težave
- občutljivost ali napetost prsi
- napihnjenost trebuha
- krči
- glavobol
- povečanje telesne teže
- bolečine v sklepih ali mišicah
- mastna koža, akne
- utrujenost
- nespečnost ali čezmerno spanje
- spremembe apetita ali hlepenje po hrani
- bolečine v hrbtu, križu
Duševne nevšečnosti
- nihanje razpoloženja
- jeza ali izbruhi jeze
- pomanjkanje energije
- razdražljivost
- napetost in tesnoba
- občutek neobvladovanja stvari
- težave z zbranostjo in spominom
- žalost in potrtost
- izguba zanimanja za vsakdanje dejavnosti
- obup
- občutek lastne ničvrednosti
Petra Arula
Novo na Metroplay: “Peti v maternem jeziku mi je v izziv” | MAJA KEUC, ELLE GLASBA 2024