"Strah me je, da imam shizofrenijo, saj ..." (klic na pomoč 19-letnika + kakšni so v resnici simptomi)

28. 10. 2024
Deli
"Strah me je, da imam shizofrenijo, saj ..." (klic na pomoč 19-letnika + kakšni so v resnici simptomi) (foto: Profimedia)
Profimedia

"Strah me je zdravil in na splošno te stigme okrog duševno bolanih ljudi, da so nori in podobno," je iskreno zapisal.

"Bojim se iti k zdravniku, ker sumim, da imam shizofrenijo. Moji simptomi so: 1. Slišim glasove v glavi. Zelo je moteče in moram se kar močno potruditi, da jih preslišim. 2. Spomin je zadnje čase obupen. Ne spomnim se dogodkov, ki so se zgodili pred kratkim, zadnjič mi je mahala oseba, ko jo sploh nisem prepoznal. 3. Počutim se utrujeno, tudi spim zelo malo, ne vem, ali je to posledica stresa ali pa kaj drugega. 4. Na splošno mislim, da izgubljam pamet. Včeraj sem cel dan jokal brez razloga.

Kaj mislite? Strah me je zdravnika, ker bi mi verjetno poslal v polje. Strah me je zdravil in na splošno te stigme okrog duševno bolanih ljudi, da so nori in podobno. Vem, da bom slej kot prej moral k zdravniku. Bom tudi šel. Me je pa strah, sploh ker sem še zelo mlad (19 let) in bi ta diagnoza močno vplivala na moje nadaljne življenje," je svojo težavo zapisal mlad Slovenec.

Ne spreglej:

"Bere se kot anksioznost/tesnoba. Nič hudega se ti ne bo zgodilo. /.../ Pojdi na pogovor do dobrega psihiatra ali psihologa. Nikamor te ne bodo poslali, ne 'zaprli'. 😉 Vse bo ok, srečno!" ga je skušala potolažiti neka ženska in mu predlagala, naj obišče tudi spletno stran nebojse.si Društva za pomoč osebam z depresijo in anksioznimi motnjami.

Tako pa mu je svetovala druga:

"Spanje oz. pomanjkanje le-tega lahko vpliva na težave s spominom, utrujenost, celo prisluhe, ker od nespanja se začne človeku res počasi blest. Najprej naredi takole: naredi dobro terapijo z multivitamini IN minerali. To je zelo pomembno, ker pomanjkanje določenih vitaminov in mineralov v telesu sproži celo vrsto motenj. /.../ Definitivno ti ne bodo škodili zelo dobri probiotiki (cel mesec). /.../ Povezavo oz. študije, ki govorijo v korist pitja le-teh najdeš nešteto, če vpišeš v Google: 'mental health probiotics'. Kar nekaj člankov imaš v Medical journals o vplivu probiotikov in črevesne flore na možgane (oboje je celo enaka struktura tkiva).

Poskrbi za spanje: čez dan se fizično dovolj utrudi, nadihaj svežega zraka, zvečer si privošči kopel in potem do spanja samo še beri, nikar ne visi na kompu, fonu ali tv-ju, ker teli ekrančki s svojimi sevanji in migetanji v vidnem polju povzročajo možganom čuda nevšečnosti. Če (kar pa dvomim) bo po enem mesecu takšnega protokola, ki se ga moraš držati brez izjeme (!!!), težava še vedno obstajala, pa se le napoti k [zdravniku, op. a.]. Srečno! Vse bo ok!! Take care."

Kaj pravzaprav je shizofrenija?

Shizofrenija je zapletena in pogosto napačno razumljena bolezen, njeni simptomi pa so lahko pri vsaki osebi drugačni. Na splošno se simptomi delijo v tri kategorije: pozitivni simptomi (kot so halucinacije in blodnje), negativni simptomi (kot sta pomanjkanje motivacije in čustvena otopelost) ter kognitivni simptomi (kot so težave s spominom ali zbranostjo).

Kakšni so torej vsi simptomi shizofrenije?

1. Halucinacije: Oseba sliši, vidi ali čuti stvari, ki jih ni. Pogoste so slušne halucinacije, kot je slišanje glasov.

2. Zavajanja: Močna prepričanja, ki ne temeljijo na resničnosti, na primer prepričanje, da te opazujejo, ali prepričanje, da imaš posebne moči ali poslanstvo, ki ga drugi ne razumejo.

3. Dezorganizirano mišljenje: Težave z organizacijo misli, skakanje z ene ideje na drugo na način, ki drugim otežuje sledenje. Govor lahko postane težko razumljiv.

4. Nedostopnost motivacije: Težave z začetkom ali ohranjanjem dejavnosti, kar vodi v poslabšanje osebne higiene, delovne ali šolske uspešnosti.

5. Socialna umaknjenost: Oseba postaja bolj izolirana, se umika od prijateljev, družine ali prej priljubljenih dejavnosti, zaradi česar se lahko počuti odtujeno.

6. Čustvena otopelost: Manj čustev v obrazni mimiki, tonu glasu ali gibih ali manjša sposobnost čutenja zadovoljstva.

7. Kognitivni simptomi: Pojavijo se lahko tudi težave s spominom, pozornostjo ali sprejemanjem odločitev, kar vpliva na vsakodnevno delovanje.

Če imaš sama ali nekdo, ki ga poznaš, več od teh simptomov, ki vztrajajo in vplivajo na vsakdanje življenje, je pomembno, da se obrneš na strokovnjaka za duševno zdravje. Shizofrenijo je mogoče obvladati s kombinacijo terapije, zdravil in socialne podpore, vendar zgodnja diagnoza in zdravljenje pogosto vodita k boljšim rezultatom. Več o shizofreniji pa si preberi tukaj.

Čustveno zreli ljudje v razmerju nikoli ne počnejo teh 3 stvari (razen tisti, ki so narcisistični)

Novo na Metroplay: “Če narediš veliko, lahko izbereš najboljše” | DAVID TAVČAR, ELLE DEKOR 2024