Teh dejstev zagotovo še nisi poznala. 😔
Smrt je naraven proces, ki zaključi življenje. Če imamo srečo, bomo umrli v visoki starosti, brez bolečin, obdani z družino in prijatelji. Žal pa smrt včasih pride nenadno ali pa je posledica dolgih, mučnih bolezni. Kljub temu, da je smrt neizogibna, je pogosto tabu tema. Več, kot o njej vemo, lažje se lahko z njo soočimo. Zato je tukaj 10 dejstev o smrti, ki jih morda še ne poznate, saj zdravniki o tem običajno ne govorijo.
1. Proces umiranja poteka v fazah
Smrt ni vedno hitra ali nenadna. V primeru bolezni ali starosti se pojavijo značilni znaki, kot so upočasnjeno dihanje ali padec krvnega tlaka. Ti simptomi se lahko razlikujejo po intenzivnosti od osebe do osebe. V splošnem strokovnjaki pravijo, da ljudje pred smrtjo običajno postanejo bledi zaradi padca krvnega tlaka, prsti lahko postanejo hladni ali modri.
2. Dihanje kot znak bližajočega se konca
Upočasnitev ali celo začasna prekinitev dihanja lahko kaže na bližajočo se smrt. To je naravni del procesa umiranja. Premori med vdihi lahko trajajo od 15 do 20 sekund. To je še posebej grozljivo za bližnje, saj nikoli ne vedo, kateri vdih ljubljene osebe bo zadnji.
3. Obstajata dve fazi smrti
Klinična smrt nastopi, ko srce preneha biti. Po približno 4 do 6 minutah možganske celice zaradi pomanjkanja kisika začnejo odmirati, kar pomeni začetek biološke smrti. V primeru klinične smrti je oživljanje še vedno mogoče, pri biološki smrti pa ni več pomoči.
4. Oživljanje ni tako uspešno, kot prikazujejo filmi in serije
Priljubljene televizijske serije pogosto zavajajo glede uspešnosti oživljanja. Po raziskavi, objavljeni v Emergency Medicine Journal, se je 95 odstotkov izmed 500 anketirancev zanašalo na to, kar so videli v televizijskih oddajah. Več kot polovica jih je verjela, da je uspešnost oživljanja kar 75-odstotna. Žal pa so dejanske številke precej nižje, zlasti pri ljudeh s kroničnimi boleznimi. Stopnja preživetja po srčnem zastoju zunaj bolnišnice znaša le 12 odstotkov, v bolnišnicah pa med 24 in 40 odstotki.
5. Sluh je zadnje čutilo, ki preneha delovati
Sluh je lahko zadnje čutilo, ki ostane aktivno pred smrtjo. Študija, objavljena v Scientific Reports, je pokazala, da slušni sistemi pacientov reagirajo podobno kot pri mladih, celo nekaj ur pred smrtjo. Zato zdravniki in medicinsko osebje spodbujajo ljudi, naj govorijo s svojimi najdražjimi, delijo svoja razmišljanja, ljubezen in podporo, tudi če se zdi, da jih ne slišijo več.
6. Naravno sproščanje telesa
Smrt je povezana s prenehanjem delovanja možganov. Ko možgani prenehajo pošiljati signale celicam v telesu, se sprostijo tudi mišice. To lahko privede do nenadzorovanega izločanja urina ali blata po smrti.
7. Morfij za lajšanje bolečin
Morfij se uporablja pri umirajočih pacientih zgolj za lajšanje bolečin in nelagodja, ne pa za pospeševanje smrti. Ko ljudje umrejo, jim pade krvni tlak, kar oteži transport kisika do celic. Telo na to reagira s pospešenim dihanjem, kar zdravniki imenujejo "zračna lakota". To je boleč občutek, ki ga lahko ustrezni odmerek morfija omili in umirajočemu omogoči lažje dihanje.
8. Nekateri deli telesa ostanejo živi še po smrti
Po možganski smrti drugi organi in bakterije v telesu še nekaj časa delujejo kot del naravnega procesa razkrajanja. Bakterije, ki so prisotne v črevesju, imajo pomembno vlogo pri tem procesu. Značilen "vonj po smrti" se lahko v prostoru, kjer je oseba umrla, pojavi že nekaj deset minut po smrti.
9. Življenje se res lahko "odvije pred očmi" ob smrti
Koncept, da ljudem pred smrtjo "odvije življenje pred očmi", ima morda znanstveno osnovo. Raziskave so pokazale, da se možganska aktivnost, povezana s spomini, lahko poveča v zadnjih trenutkih življenja. Leta 2022 so raziskovalci objavili primer 87-letnega moškega, pri katerem so nekaj sekund pred smrtjo zabeležili "blisk aktivnosti možganskih valov, povezanih s spominjanjem in sanjami".
10. Zavest po smrti
Nekatere raziskave nakazujejo, da lahko določena stopnja zavesti traja tudi po srčnem zastoju. Nekateri pacienti se spomnijo dogodkov med oživljanjem. V študiji, ki je zajela več kot 550 pacientov iz bolnišnic v Združenem kraljestvu in ZDA, ki so doživeli oživljanje po srčnem zastoju, je manj kot 10 odstotkov pacientov popolnoma okrevalo. Od teh pa se jih je kar 40 odstotkov spomnilo določenih dogodkov med postopkom oživljanja.
Vir: mondo.rs