Kakovostno spanje je za dobro počutje in normalno funkcioniranje telesa nadvse pomembno.
Da dober spanec ni samoumeven, se navadno zavedamo šele takrat, ko je za nami kakšna neprespana noč. Morda vas bo presenetilo, toda kar precejšnjo vlogo pri tem, ali boste spali mirno ali se dolgo v noč premetavali po postelji, igra temperatura. Spanje v hladnejšem prostoru namreč pripomore k vrsti prednostim, med drugim tudi ohranjanju mladostnega videza in vitalnosti.
Trik za boljše spanje: prijetno ohladite prostor v katerem spite
Preden se torej naslednjič odpravite na nočni počitek, poskrbite za to, da bo prostor v katerem spite, čim bolj prijetno ohlajen. Številni strokovnjaki namreč trdijo, da spanje v hladnejšem prostoru pripomore k mnogim prednostim za zdravje. Med drugim to pomaga ohranjati svež in mladosten videz, kar pripisujejo temu, da spanje v prostoru z nižjo temperaturo spodbuja nastajanje melatonina.
Melatonin, ki ga pogovorno večkrat imenujemo tudi spalni ali nočni hormon, ker nastaja izključno v temi, je tudi antioksidant. Slednje pomeni, da je odgovoren za vrsto fizioloških procesov, to, da se telo obnavlja in manj pospešeno stara. Deluje pa tudi kot zaščita možganov proti vnetnimi stanji in oksidativnim stresom.
Povezava med nespečnostjo in višjimi temperaturami v prostoru
Spanje v prostoru kjer so višje temperature je dokazano povezano s težavami s spanjem, nespečnostjo in pogostejšim pojavom nočnih mor med spanjem. Po ugotovitvah študije, ki je bila opravljena v Londonu in objavljena na spletni strani frontiersin.org, raziskovalci poudarjajo, da je več oblik nespečnosti neposredno povezanih z višjimi temperaturami v spalnicah.
Zakaj je temu tako? Višje temperature v prostoru naj bi prispevale k temu, da telo sprošča več stresnega hormona - kortizola. Ravno nasprotno pa hladnejši prostor pomaga ohranjati nivo kortizola na normalni ravni, kar posledično pomeni manj stresa in bolj kakovosten spanec.
Še nekaj prednosti, ki jih obeta spanje v hladnejšem prostoru
Med spanjem telo opravlja vrsto aktivnosti, obnovitvene procese celic, utrjevanje spomina in še mnogo drugih regenerativnih funkcij. Poleg vsega naštetega je v pomoč pri hujšanju, saj se v tovrstnih pogojih izboljša telesna presnova in aktivirajo ugodni pogoji, ki kurijo kalorije iz telesa. Spanje v prijetno hladnem prostoru prispeva k zmanjšanju tveganja za kar nekaj bolezni. Med njimi so presnovne bolezni kot je diabetes. Lahko poveča tudi raven rastnega hormona, kar preprečuje bolezni srca, depresijo in debelost.
Vir: kafe.rs
Novo na Metroplay: “To ni starost, to je zrelost” | LADEJA GODINA KOŠIR, ELLE ZELENO 2024