Na obrazu obstaja posebno področje, kjer nikoli ne bi smela stisniti mozolja.
Ne stiskaj si mozoljev na obrazu doma. Ta nasvet velja za tvoj celoten obraz, vendar zdravniki pravijo, da je na tvojem obrazu še posebej nevaren predel, pogovorno znan kot "trikotnik smrti", ki se mu moraš vsekakor izogibati. Zate smo našle vse, kar moraš vedeti o "trikotniku smrti", zakaj se moraš izogibati stiskanju mozoljev na njem in kako lahko varno stisneš mozolje na obrazu po nasvetu dermatologa.
Preberi še:
- Zate smo izbrale 5 modnih dodatkov za popestritev prazničnega videza (in kje jih lahko najdeš)
- To je 5 božičnih daril, ki bodo popolnoma navdušile vse modne navdušenke v tvojem življenju
Kaj je "trikotnik smrti"? Potrebuješ malo domišljije, da prepoznaš "trikotnik smrti" na svojem obrazu, vendar je tam: "predel obraza, ki povezuje nos z vogali ust, velja za posebej nevarno področje obraz zaradi njegove tesne povezave z možgani," pravi dr. Joshua Zeichner, dermatolog iz New Yorka, poroča Health. Ta trikotnik je najbolje definirati s prsti, tako da povežeš konice palcev in nato konice kazalcev osnova trikotnika se začne na obeh vogalih ust in sega čez dno zgornje ustnice.
Izraz "trikotnik smrti" morda zveni nekoliko ekstremno, ko gre za stiskanje mozoljev, vendar potencialne grožnje in posledičnih nevarnosti vsekakor ne smeš jemati zlahka. "Kavernozni sinus je ime velike vene, ki odvaja kri v možgane," pravi dr. Zeichner. "Okužba na tem področju nekoliko večja nevarnost," pravi Alok Vij, MD, dermatolog na kliniki Cleveland.
"V primeru, da stisneš mozolj in se razvije okužba, je najslabši možni scenarij, da se okužba razširi s kože skozi ta sinus in lahko okuži možgane in se celo po krvnem obtoku razširi na celotno telo," pravi dr. Zeichner. Stiskanju mozoljev na tem predelu torej ni pametno, tako kot ni pametno puljenje dlačic v nosu, saj lahko katero koli od teh dejanj omogoči bakterijam, da vstopijo v to tvegano področje obraza. "Brazgotine, ki nastanejo zaradi nestrokovnega stiskanja, so dodaten razlog, da rok ne približuješ tej regiji," meni dr. Vij.
Ali obstaja varen način za odstranjevanje mozoljev? Dermatologi so že zdavnaj spoznali, da bodo njihove prošnje pacientom, naj si umaknejo roke stran od obraza, zelo pogosto prezrte. Čeprav stiskanje mozoljev še vedno ni priporočljivo, obstaja nekaj načinov, kako narediti postopek manj tvegan. Najprej, če še ni povsem jasno, se poskusi izogibati mozoljem v območju trikotnika smrti. Če pa si moraš na primer stisniti mozolj na bradi, je dober nasvet, da razmisliš o času. "Če si boš stiskala mozolje, tega ne počni pred spanjem, ko si utrujena," pravi dr. Zeichner.
Z drugimi besedami, k temu postopku je treba pristopiti zelo previdno. Preden začneš, si temeljito umijte roke, dr. Vij. Dodaja, da preveri tudi, ali so predeli pod nohti čisti, saj se tudi tam lahko skrivajo bakterije. Še več, dr. Zeichner priporoča striženje nohtov, preden se odločiš, da se boš znebila mozoljev. Nato dobro očisti kožo obraza, dr. Vij priporoča, da pred posegom nanjo položiš tople obkladke. Konice mozolja ne smeš trgati z nohti, pravi dr. Zeichner, namesto tega uporabi vato ali mehak del konice prsta.
Vedeti, kdaj se ustaviti, je izjemnega pomena. "Če mozolj enostavno ne izgine zlahka, prekini misijo," pravi dr. Zeichner in dodal, da je oskrba ran še en ključni del vsake uspešne "operacije" odstranjevanja mozoljev. "Po iztisu se lokalno namažemo z antibiotičnim mazilom ali praškom, da preprečimo okužbo," sklene dr. Zeichner.
Novo na Metroplay: “To ni starost, to je zrelost” | LADEJA GODINA KOŠIR, ELLE ZELENO 2024