V resnici se njihova skrivnost ne skriva v kakšnih čudnih preparatih in koreninicah, ampak v nečem zelo vsakdanjem.
Na skrajnem severu Pakistana živi v regiji Gilgit-Baltistan narod Hunzov, kjer življenjska starost 120 in 130 let ni nobena redkost. Še več. Nekaj tamkajšnjih domačinov je doživelo videti tudi 145 pomladi, preden so zapustili ta svet.
Ljudstvo Hunz živi v izoliranih predelih himalajske puščave, kjer vladajo povsem drugačni zakoni življenja in smrti. Raziskovalci so odkrili, da tamkajšnje ženske lahko zanosijo tudi še zelo pozno, torej v svojih šestdesetih in še kasneje, ljudstvo pa praktično ne ve, kaj je to rak.
View this post on Instagram
Znanstveniki odgovore za njihovo dolgoživost iščejo v vplivih okolja in hrane.
Hunzi pijejo vodo iz ledenika, vzgajajo lastno hrano in glede na to, da živijo praktično izolirani od preostalega sveta, se na njihovem jedilniku ne more znajti nič predelanega.
Na njihovem jedilniku so pogoste marelice, občasno pa se tudi postijo (kar traja od nekaj dni do nekaj mesecev, ko ne uživajo nič drugega kot marelični sok). Meso imajo le redko na svojem krožniku, saj v njihovem jedilniku dominirajo predvsem žita in zelenjava.
Kaj točno še velja za njihov način prehranjevanja?
Znanost pravi, da je prehrana starejših dejansko odigrala pomembno vlogo v ohranjanju njihovega zdravja. Zahvaljujoč podrobnim raziskavam imamo izredno podrobno sliko hrane, ki jo uživajo zdravi starostniki:
• Njihova prehrana je nizkokalorična (po zahodnih merilih).
TA dieta UKC (dieta kliničnega centra) obljublja, da boš v 14 dneh izgubila kar 9 KG (+točen jedilnik)
• Vsebuje veliko dobrih ogljikovih hidratov iz polnozrnatih žit, zelenjave in sadja.
• Njihovo prehrano sestavljajo polnovredna živila in zelo malo oziroma nič predelanih ali obdelanih, prečiščenih živil, sladkorja, konzervansov, umetnih arom ali drugih kemikalij.
• Jedo svežo sezonsko hrano in krajevno pridelana živila, ne pa konzervirana živila ter taka, ki prepotujejo velike razdalje.
• Njihova prehrana vsebuje malo (a ne skrajno malo) maščob, in to iz naravnih virov, kot so semena, oreški in včasih iz rib, ne pa iz ustekleničenih olj, margarine ali nasičenih živalskih maščob.
• Vsi dobivajo beljakovine predvsem iz rastlinskih virov: stročnic, polnozrnatih žit, semen in oreškov.
Prebivalstvo praviloma tudi redno prakticira jogo ter izvaja dihalne vaje in meditacije.
Več si poglej v posnetku:
Imaš doma čisto preveč BUČK? Pripravi te hrustljave palčke in navdušila boš najbolj izbirčne (RECEPT)
Preberite več na Metropolitan.si
Fotografije: Profimedia
Novo na Metroplay: “Hočemo to popolnost in kupili bomo vse” | Vesna Milek, Elle ženska 2024