No, to pa je neprijetna situacija. 😬 Kakšen je postopek v Sloveniji?
"Ali mora v materinsko knjižico biti vpisan umetni splav, za katerega ne želiš, da izve partner ali kdorkoli drug, in zaporedno število nosečnosti oz. ali se da z ginekologom dogovoriti, da tega ne vpiše? Prosim, brez komentarjev glede zaupanja partnerju, ker če bi bilo tako lahko, bi mu povedala," se je po pomoč na priljubljeni forum obrnila zaskrbljena nosečnica.
Ne spreglej:
- Doma hodiš bosa? Preveri, ali je to v resnici dobro ali slabo (izjava zdravnika te bo presenetila)
- Kakšna je resnična ljubezen med moškim in žensko? (izjave Slovencev, ki ti bodo dale misliti)
"Mora pisati, pa ne zaradi tebe ali tvojega ginekologa. Vidva to vesta," ji je odgovorila neka ženska in jo opozorila: "Materinska knjižica je dokument, ki ga moraš vedno imeti s seboj, da če se ti kaj zgodi in mora posredovati zdravniška pomoč, tam natanko piše vse o tvojem in otrokovem zdravstvenem stanju, kar se tiče ginekoloških zadev in tudi ostalih, kot na primer kronične bolezni, bolezni v družini itd. To je zato, da točno vejo, kaj lahko in česa ne smejo početi s tabo, s čim in kako te lahko zdravijo, kje so nevarnosti in na kaj morajo biti pozorni."
Nadaljevala je, da "zato ne moreš tega v knjižici zamolčati. Ne gre zate, gre za zdravnike, ki te ne poznajo, da te lahko čim bolj varno in pravilno obravnavajo, ko in ali je to potrebno. Splav namreč ni samo en brezvezen mozolj na nosu, ampak velik in pomemben poseg. Sklepam, da si noseča. Torej je skrajni čas, da odrasteš in opustiš tako otročje in neodgovorno razmišljanje, kot je postavljati sebe in otroka v morebitno nevarnost zato, ker ne zaupaš partnerju."
A čeprav ni bila edina, ki je tako menila, so se med komentarji vendarle znašle tudi nekatere, ki so prikritje 'uspešno izvedle'. "Jaz sem svojo ginekologinjo prosila, da umetnega splava ne vpiše. Ni komplicirala in nimam vpisanega," je priznala ena izmed njih. Druga je podobno zapisala: "Ne rabi biti vpisan. Le ginekologu povej, da naj ne vpiše. Vpisan mora biti le spontani splav."
Kakšen je v resnici postopek v Sloveniji?
V Sloveniji je zdravstvena dokumentacija, vključno s porodniško knjižico, zaupen dokument, ki naj bi zdravstvenim delavcem zagotavljal točne informacije za ustrezno oskrbo. Podatki o tvojem reproduktivnem zdravju, kot so prejšnje nosečnosti in splavi, veljajo za posebej občutljive in so zaščiteni s pravico do zasebnega življenja. Zdravstveni delavci so dolžni ohranjati zaupnost tvojih zdravstvenih podatkov in jih brez tvoje privolitve ne smejo razkriti tretjim osebam, razen v primerih, ko razkritje zahteva zakon.
Kar zadeva beleženje splavov in števila nosečnosti, zdravstveni delavci te podatke običajno dokumentirajo, da bi lahko v celoti razumeli tvojo zdravstveno zgodovino, kar je bistveno za zagotavljanje varne in učinkovite oskrbe. Če pa imaš pomisleke glede beleženja ali razkritja določenih informacij, je pomembno, da se o tem pogovoriš s svojim ginekologom. Ta ti lahko zagotovi smernice o tem, kako se ravna s tvojimi zdravstvenimi podatki, in odpravi morebitne pomisleke glede zasebnosti.
Če povzamemo, čeprav se tvoja zdravstvena anamneza na splošno dokumentira, da se zagotovi ustrezna zdravstvena oskrba, so tvoji osebni podatki v Sloveniji zaščiteni z zakoni o zaupnosti. Odprta komunikacija z ginekologom ti lahko pomaga razumeti, kako se upravljajo tvoji podatki, in zagotovi spoštovanje tvoje zasebnosti. Nihče torej nima pravice brskati po tvoji materinski knjižici - razen tebe in tvojega ginekologa.
Novo na Metroplay: “Lahko si v pižami, dokler je del koreografije” | BRIGITA KRAŠOVEC, ELLE MLADI TALENT 2024