Če boš upoštevala teh pet nasvetov, ti bo tvoje zdravje hvaležno. ❤️
Demenca ni samo to, da si pozabila, kje si pustila svoje ključe.To je uničujoča skupina bolezni – najpogostejša je Alzheimerjeva bolezen – ki ljudi oropa spomina, mobilnosti in osebnosti. Tveganje za demenco se povečuje s starostjo, pri čemer eden od 14 starejših od 65 let in eden od šestih starejših od 80 let kaže simptome, ki lahko vključujejo izgubo spomina, težave z govorom in upočasnjeno gibanje. Zdravila ni, vendar lahko nekaj storiš, da jo preprečiš, poroča The Sun.
Preberi še:
- Moški, ki najbolje razumejo ženske, so rojeni v teh 6 znamenjih
- Si ljubiteljica kave? Raziskave so pokazale, da TOLIKO skodelic kave na dan poveča možnost za bolezni srca
1. Zaščiti svoja ušesa in sluh
Po podatkih Kraljevega nacionalnega inštituta za gluhe osebe (RNIDP) je lahko pri tistih z izgubo sluha v srednjih letih do petkrat večja verjetnost za razvoj demence. Prav zato je treba spremljati zdravje sluha in se paziti premočnega hrupa. Po potrebi si lahko ušesa zaščitiš tudi z ušesnimi čepki. Uporaba ušesnih čepkov je močno priporočena tudi pri obisku koncertov, kjer je ponavadi glasba zares glasna.
2. Ples zdravi
"Raziskave kažejo, da lahko trije vidiki plesa zmanjšajo tveganje za blage kognitivne motnje, ki lahko vodijo v demenco," pravi dr. Peter Lovatt, psiholog in avtor The Dance Cure. Splošno znano je, da je telesna aktivnost pomembna za zdravo telo, pa tudi za duha. Namesto teka, dvigovanja uteži in podobno – lahko plešeš. "Imamo vidik telesne dejavnosti, za katero je dokazano, da zmanjšuje s starostjo povezano poslabšanje spominskega dela možganov."
"Učenje gibov in odzivanje na spreminjajoče se ritme uporablja tudi predele možganov, ki so odgovorni za razmišljanje in reševanje problemov, kar vodi do povečane aktivacije možganov. Poleg tega pa nas lahko tudi socialna interakcija zaščiti pred demenco," še pove dr. Peter Lovatt.
3. Dober spanec
Nobena skrivnost ni, da je dober spanec eden od pomembnih dejavnikov zdravega življenja. Raziskave kažejo, da lahko dober spanec pomaga preprečiti demenco, saj je spanec bistvenega pomena za zdravo delovanje možganov. "Spanje je potrebno za razstrupljanje možganov ter organizacijo spomina in drugih kognitivnih funkcij," pravi strokovnjakinja za spanje dr. Nerina Ramlakhan. Spalna apneja – ko se dihanje za kar nekaj časa ustavi in ponovno začne – zmanjša količino kisika, ki doseže tvoje možgane, in je še eno tveganje za zgodnji kognitivni upad.
4. Čist zrak
Vse več raziskav kaže, da lahko onesnažen zrak poveča tveganje za demenco. Poleg telesne dejavnosti in vsega naštetega je pomembno, da se zadržujemo na svežem zraku in se čim manj izpostavljamo zakajenim prostorom. Bivanje nekje blizu narave ali v mestu, kjer onesnaženost zraka ni prevelika je velik plus. Sprehodi v naravi so prav tako odlična rešitev.
"Hoja, kolesarjenje ali uporaba javnega prevoza bo pomagalo izboljšati kakovost zraka v tvoji skupnosti, vendar se lahko odločiš za čistejši zrak tudi kar pri sebi doma," dodaja Larissa Lockwood, direktorica čistega zraka pri Global Action Plan. "Pri kuhanju ali čiščenju vključi ventilatorje in se izogibaj uporabi peči ali kaminov na drva."
5. Sprehodi
Izhod iz hiše je ena izmed najlažjih stvari, ki jih lahko storiš, da ohraniš svoje telo in možgane bolj zdrave. V svojo rutino vključi tudi tako imenovane mikrosprehode. Na primer, naslednjič, ko vstaneš, da bi skuhala čaj, pojdi na daljšo pot in se sprehodi po vrtu, medtem ko kotliček vre, ali pa začni puščati telefon na drugi strani hiše, tako da se moraš malce sprehoditi, da ga preveriš.