Jih imaš tudi ti polno omaro? Ojoj, obstaja zares temna plat njihove uporabe.
Ja, vemo, ni težko razumeti privlačnosti duplikata oziroma takšnega ponaredka, ki je videti totalno enako kot ta prava dizajnerska torbica. Iskreno, nakup dobrega duplikata zveni kot dobra matematika: za tisto torbico, za katero drugi dojemajo, da je vredna 2.000 evrov, si sama odštela pičlih 50 evrov. A dandanes se ta preprostost tukaj tudi konča.
Včasih je bilo morda sramotno, če so te ujeli pri nošenju ali prenašanju ponaredka, toda v trenutni ekonomiji boš bolj verjetno slavljena zaradi najdbe odlično kakovostnega ponaredka za manj denarja. In vse to je upravičen razlog, da se potopiš naravnost v kulturo duplikatov in nadaljuješ cikel.
A obstaja zares temna stran njihove uporabe. Če v svoji omari skrivaš več njih, moraš vedeti, da:
- Čeprav te ne briga za korporativne blagovne znamke, katere ogroža porast duplikatov, moraš vedeti, da bi lahko poslabšanje situacije prizadelo tudi manjše ustvarjalce. Večji obseg duplikatov pomeni manj prodaje za vzpenjajoče se ustvarjalce.
- Veliko cenejši izdelki so lahko neetičnega izvora, morda so izdelani tudi iz slabega ali celo nevarnega materiala, kot je svinec (ja, tudi to se je že zgodilo!).
- Ko prispe tvoj paket, so večje možnosti, da bi lahko legice, podobne tem znamke Lululemonu, bile popolnoma drugačen izdelek, kot si ga naročila (na primer dolžine kapri namesto dolžine gležnja. O, ne!).
- Če kupiš ponaredek, verjetno ne boš šla v zapor, vendar se pa zavedno vključuješ v nekaj nezakonitega. Prodaja ponaredkov je zločin, tudi ponaredki brez logotipov pa lahko kršijo zakon.
Ne spreglej:
- Zate smo našle popolno obleko za vroče poletne dni, ki stane le 9,99 evra
- Preiskava v modni hiši Dior: Uganeš, koliko v resnici stane izdelava ene njihove torbice?
Novo na Metroplay: “Lahko si v pižami, dokler je del koreografije” | BRIGITA KRAŠOVEC, ELLE MLADI TALENT 2024