Sjaj i raskoš HGZ-a, nacionalnog glazbenog ponosa nestao u samo 10 sekundi, pripremao se u tišini za restauraciju, a onda je uslijedila tutnjava i nesaglediva šteta, al' NEMA PREDAJE
Nakon samo deset dana i deset sekundi, Hrvatski glazbeni zavod, najstarija domaća glazbena institucija, pretrpio je golemu materijalnu štetu u strašnom potresu koji je najteže pogodio povijesnu jezgru grada. Sve se dogodilo u deset sekundi i deset dana nakon što je HGZ privremeno "zanijemio" zbog nastupajuće, dugoočekivane obnove. U nedjelju rano ujutro tišinu je prekinula strašna tutnjava iz utrobe Zemlje. Šteta je ogromna
12. ožujka fotograf Zvonimir Ferina snimio je interijere ove prekrasne zgrade, a fotografije, simbolično nazvane „Tišina“ poslane su medijima sa željom da se skrene pozornost javnosti na iznimno tešku financijsku situaciju u kojoj se HGZ našao zbog prestanka rada. Nitko nije ni slutio da će nakon samo deset dana i deset sekundi tišinu u toj povijesnoj zgradi prekinuti strašna tutnjava iz utrobe Zemlje i da će pogled na raskošne prostore postati tako potresan.
Već dan nakon potresa zgradu su obišli arhitekt Roman Šilje koji već neko vrijeme radi na projektima obnove Hrvatskog glazbenog zavoda i stručnjak za konstrukcije i statiku dipl. ing. građ. Andrej Marković te konstatirali da zgrada za sada nije statički ugrožena ali da je hitna sanacija svakako potrebna kako ne bi došlo do goreg scenarija. Stanje zgrade je doista dramatično, oštećenje su značajna, a materijalna šteta je golema. Vidno su popucali zidovi na svim katovima, oštećeni su gotovo svi nadvoji, a osobito oni u velikoj dvorani, žbuke i stakla ima po cijelom prostoru. Krovište je znatno oštećeno i prijeti opasnost od dodatnih oštećenja zgrade u slučaju dugotrajnijih oborina pa je sanacija krova više nego hitna.
Novo ravnateljstvo udruge na čelu s izv. prof. dr. sc. Romanom Matanovac Vučković preuzelo je HGZ krajem 2018. godine u vrijeme velike krize kada se čak razmišljalo o prodaji zgrade. Velikim naporima uspjeli su u godinu dana financijski oporaviti udrugu, obnoviti dio zgrade i vratiti umjetnike i publiku u najstariju zagrebačku koncertnu dvoranu. Sada su, u nevjerojatno kratkom roku, suočeni s dvije, još veće krize.
„Pitali smo se kako ćemo preživjeti prestanak rada, kako ćemo radnicima isplatiti plaće i održavati zgradu jer se, kao udruga građana, financiramo iz vlastitih prihoda. I onda se dogodio potres! Sada više nije samo pandemija ta koja uvjetuje kada ćemo ponovno moći otvoriti svoja vrata. Duboko smo potreseni i zabrinuti za budućnost najstarije hrvatske glazbene ustanove. Nadu nam daju brojne poruke podrške umjetnika koji iskreno vole HGZ i spremni su pomoći, a moramo vjerovati i da nas Ministarstvo kulture i Grad Zagreb neće zaboraviti kao niti naši donatori i sponzori.“ – kaže Romana Matanovac Vučković.
Detaljan uvid u nastalu materijalnu štetu Hrvatskoga glazbenog zavoda tek slijedi, a Zvonimir Ferina je ponovno obišao zgradu i snimio potresne prizore.