Zbog Sirije, Slovenci će i dalje kontrolirati granicu s Hrvatskom i Mađarskom, suspendiran schengen na novih šest mjeseci
Sad im je razlog pad režima Bashara al-Assada u Siriji! I tako to stalno.
Slovenija je od danas produljila reinspekciju na schengenskoj granici s Mađarskom i Hrvatskom. Policija je ove godine imala za petinu manje ilegalnih prelazaka granice nego lani.
Slovenija je od danas produžila privremenu ponovnu kontrolu na unutarnjoj šengenskoj granici s Hrvatskom i Mađarskom do 21. lipnja 2025. godine. Nova uredba koju je Vlada donijela u četvrtak stupila je na snagu. Potonji je odlučio obnoviti kontrolu u svjetlu povećane razine opasnosti od terorizma.
Već u studenom Vlada je upoznata s razlozima produljenja graničnih kontrola s Hrvatskom i Mađarskom. Kao i do sada, policija će i dalje nadzirati granične prijelaze na način da što manje utječe na protok putnika, okoliš i gospodarstvo, a posebice na živote stanovnika uz granicu.
Zbog pogoršanja sigurnosne situacije na Bliskom istoku i povećane opasnosti od terorizma, Slovenija je 21. listopada prošle godine uvela nadzor na granici s Hrvatskom i Mađarskom. Tada je iz istih razloga kontrolu na granici sa Slovenijom uvela i Italija, koja se, kao i Slovenija, kontinuirano produžava.
Policija je ove godine imala za petinu manje ilegalnih prelazaka granice nego lani
Nakon pada režima Bashara al-Assada u Siriji, Ministarstvo unutarnjih poslova odlučilo je pooštriti kontrole na granici s Hrvatskom i Mađarskom, kao i unutar zemlje. Ministar unutarnjih poslova Boštjan Poklukar u petak je na konferenciji za novinare uoči nadolazećih praznika rekao da se zbog toga pri ulasku u Sloveniju treba očekivati duže čekanje.
U prvih jedanaest mjeseci ove godine policija je obradila 44.331 ilegalnih prelazaka državne granice, što je gotovo 11.000 ili oko petinu manje nego lani u ovo doba. Među migrantima i dalje dominiraju državljani Sirije, kojih je deset puta više nego prošle godine i čine trećinu svih slučajeva.
Uz Sloveniju i Italiju, unutarnje schengenske granice između ostalih kontroliraju Austrija, Njemačka, Danska, Francuska, Italija, Norveška i Švedska.