Osumnjičeni kirurg koji je Beroša prokazao istražiteljima da je primio mito, dao otkaz u Vinogradskoj bolnici - ubuduće više neće ujutro raditi u državnoj, a poslijepodne u privatnoj bolnici
Prof. dr. sc. Krešimir Rotim, kojeg Uskok tereti u "Aferi mikroskop" najvjerojatnije će nastaviti raditi u "Poliklinici Rotim".
- "Iza sebe ostavljam najmoderniju kliniku u Europi, vrhunski opremljenu sa vrhunskim timom mladih liječnika", kazao je kirurg koji je godišnje znao obaviti i do 300 najkompleksnijih neurokirurških zahvata!
Berošev kolega na listi osumnjeničenih za namještanje natječaja, trgovinu utjecaja i kupovina medicinske opreme po cijeni i tri puta skuplje od nabavne cijene danas je odlučio sam dati otkaz na radnom mjestu ravnatelja Neurokirurgije u Kliničko bolničkom centru Sestre Milosrednice.
Prof. dr. sc. Krešimir Rotim odlučio se na taj potez, kako saznaje Večernji listi "obzirom da je u javnom prostoru očigledno sporan njegov istovremeni angažman u javnoj i privatnoj ustanovi donio je odluku javno zdravstvo riješiti problema svoje osobe".
Pri tome nigdje nije spomenu aferu u koju je duboko involviran i u kojoj igra iznimno zapaženu ulogu. K tome upravo je on bio taj koji je istražiteljima ukazao kako je baš njegov kompanjon, ministar Beroš uzeo mito od 75.000 eura. Jednako tako preliminaran istraga utvrdila je kako je baš i on bio taj koji je specificirao tehničke karekteristike sporne opreme koju se nabavljalo i koju su neki od ravnatelja hrvatskih bolnica naivno i neselektivno kupili od beogradskog trgovca medicinskom opremom. I to po tri puta većoj cijeni nego što je nabavljena.
Krešimir Rotim je iznimno poznati hrvatski liječnik koji je godina bio i šef dojučerašnjem ministru zdravstva Viliju Berošu. jSada je zajedno s njime među osumnjičenima zbog sumnji u preplaćene medicinske uređaje. U trenutku uhićenja Krešimir Rotim bio je predstojnik Klinike za neurokirurgiju KBC-a Sestre milosrdnice. U istoj je bolnici od 2008. do 2012. bio i ravnatelj. Zanimljivo kako bez obzira na težinu djela nije završio u Remetincu, jer su svjedoci procijenili da nema razloga za njegov pritvot. Odmah nakon izbijanja afere Krešimir Rotim uzeo je godišnji odmor, a sada je odlučio raskinuti radni odnos s Bolnicom.
Rotim je naveo kako je zadnja 31 tri desetljeća radio u sustavu javnog zdravstva s obično najvećim brojem operacija od svih kolega na Klinici i to na cca 200-300 godišnje najkompleksnijih neurokirurških zahvata, s rekordnim brojem operacija u vrijeme korone, kada drugi nisu radili ili su radili s pola kapaciteta.
"Iza sebe ostavljam najmoderniju kliniku u Europi, vrhunski opremljenu sa vrhunskim timom mladih liječnika", kazao je Rotim.
Dojučerašnjeg ministra Vilija Beroša i dojučerašnjeg predstojnika Neurokirurgije u Vinogradskoj bolnici povezuje ne samo upletenost u najveću ikada zdravstvenu aferu u Hrvatskoj, već i bogata zajednička povijest.
Dva neurokirurga godinama su zajedno radili u istoj bolnici, "Sestre milosrdnice" i ne samo da su bili braća po kirurškim skalpelima, već su se godinama žestoko borili za utjecaj, pozicije i prestiž. Prof. dr. sc. Krešimira Rotim godinama je bio uspješniji od kolege mu Beroša. Bio mu je dugi niz godina i šef, a pri tome je bio iznimno spretan, poduzetan i privatno uspješan. I dok je Vili Beroš ordinirao i operirao ponajprije u bolnici u kojoj je radio, Rotim je koristio mogućnosti koje mu je davalo hrvatsko društvo. Bio je iznimno poduzetan tako da se danas s njime dovode u vezu tri klinike u Hrvatskoj u kojima je on suvlasnik.
Ujutro je radio u Vinogradskoj, poslijepodne gradio 3 privatne klinike
Pišu se na djecu i suprugu, al' iz aviona se vidi da mlađahni sin te njegova nova životna družica tek figuraju u tome. Bodul Hvaranin nije bio tako uspješan u privatnim poduzetničkim zdravstvenim pothvatima, no nije da i on nije imao neku čvrgu sa strane. Bio je ovlašteni sudski vještak i mjesečno je mogao svojoj ne baš velikoj doktorskoj plaći pridodati još nešto.