Trumpa ćemo izgleda morati ukloniti iz Bijele kuće 20. siječnja uz pomoć policije, tvrde Bidenovi ljudi sada sigurni u pobjedu
Američki predsjednik Donald Trump ne pokazuje znakove da je spreman priznati sve vjerojatniji poraz na izborima protiv demokrata Josepha Bidena. Njegova kampanja ne posustaje. Sad se Trump oslanja na odvjetnike koji moraju dokazati veliku izbornu prevaru. Uputio je poziv donatorima da pribave još najmanje 60 milijuna dolara za pravnu borbu.
Trumpove pristaše zasipani su mailoviam u kojima se proglašava Trumpova izborna pobjeda. Tu su i optužbe da im Demokrati kradu izbore i traže novac za tužbe. Navodi se da Trump i dalje čak planira slaviti izbornu pobjedu i odbija upozorenja da će uskoro morati priznati poraz.
Ustav ili zakoni SAD-a ne zahtijevaju priznavanje poraza. Bidnova kampanja kaže da će ga morati ukloniti iz Bijele kuće 20. siječnja uz pomoć policije, baš kao što bi to učinili i drugi kriminalci.
Bidnova kampanja traži i novac za tužbe ili odbijanje tužbi, koje su u pretposljednjem razdoblju prije izbora u prvoj polovici listopada prikupile čak 130 milijuna dolara, a Trumpove samo 44 milijuna.
Uz pomoć ovog novca, Biden je uspio vratiti i Wisconsin i Michigan demokrate, a uskoro će se to dogoditi i Pennsylvaniji, prema brojanju poštanskih listića. Također sugerira da bi Biden mogao uspjeti oduzeti Georgiju i Arizonu republikancima. Nije to bio baš modri val koji su demokrati očekivali, ali pobjedi se ne gleda u zube.
Trenutno se čini da će Biden osvojiti oko 306 elektorskih glasova, koliko i Trump 2016. godine, što je tada definirao kao najveću pobjedu u povijesti američkih izbora.
Poput Trumpa, ni njegove najvatrenije pristalice ne mogu prihvatiti poraz. Do sada je 30 posto birača, uz pomoć voditelja Fox News-a i nekih republikanskih članova Kongresa, bilo uvjereno da se nešto protuzakonito događa kad se njegova početna prednost u ključnim zemljama otopi i pretvori u zaostatak.
Nigdje ne izvještavaju o većim izbornim nepravilnostima koje bi mogle utjecati na ishod. Glasove broje i republikanci i demokrati. Broje se svugdje jer je ovogodišnja odazivnost rekordna, a problem je tamo gdje je ishod zbijen.
Turmp je u početku vodio jer su se u zemljama poput Pennsylvanije najprije prebrojali glasački listići onih koji su glasovali na biralištima na dan izbora, a tek onda su na red za glasanje došli poštom. Za poštu su glasali gotovo isključivo demokrati jer je Trump tri mjeseca prije izbora ponavljao da je glasovanje poštom demokratska prevara.
Demokrati su glasali poštom jer su prijetnju novom pandemijom koronavirusa shvatili ozbiljno. Trumpa i republikanaca malo manje, što pokazuju vijesti od petka o zarazi šefa Trumpovog ureda Bijele kuće Marka Meadowsa.
Bez obzira na to, voditelji Fox News-a pothranjuju napetosti ponavljanjem Turmpove optužbe, a kongresni republikanci podijeljeni su. Televizija Fox u zapećku je jer je prva pripisala pobjedu Bidenu u Arizoni, dok druga to još nije učinila, a Trump je osobno nazvao vlasnika Ruperta Murdocha i tražio da se to promijeni.
Murdoch je to odbio, Trumpove pristaše dosad su se ljutile na njihovu televiziju, a komentatori koji su otvorene Trumpove pristaše sada imaju slobodne ruke.