"Zakaj se to dogaja? Nisem gej, nisem niti prikriti gej in nimam nobene želje, da bi te stvari počel z moškimi."
"Med pogovorom z moškim mi stopi. Nisem gej, niti ne čutim, da bi me spolno privlačili moški, in tudi se ne zgodi pri vsakem. Začelo se je v OŠ, kolikor se spomnim, po navadi v garderobi, po uri telovadbe sem bil trd, samo takrat je bilo to lažje skriti, ker noben še ni bil toliko pozoren na to. Recimo, če grem s kolegom ven na pivo in sem fokusiran nanj, mi pod mizo stoji. Če kdo zmoti pogovor, pade dol. Zakaj se to dogaja? Nisem gej, nisem niti prikriti gej in nimam nobene želje, da bi te stvari počel z moškimi. Drugače sem zgleden oče in poročen človek," je zapisal zmeden moški.
Ne spreglej:
- Si ljubosumna, ko vidiš partnerja v družbi nasprotnega spola? Nova raziskava pojasnjuje, zakaj je to zdravo
- To je 5 faz usihajočega zakona (preveri, če se morda nevede že nahajaš v kateri od njih)
Nekateri so se strinjali, da to morda vendarle pomeni, da ga moški nekje globoko v njem privlačijo.
"Prijatelj te privlači, samo tega ne razčistiš sam s sabo. Če bi bila sama v sobi …" mu je odgovorila ena izmed njih. Druga je dodala: "Kakorkoli obrneš … če v moški družbi misliš na seks oz. tvoje telo tako misli … si tudi gej. Najbrž čisto biološko, to ne pomeni nujno, da boš kaj ukrenil v tej smeri." Tretji pa je namignil, da je avtor morda biseksualec: "Si pač biseksualec, ki se je odločil, da bo zatrl svoj gejevski del in se ljubil z ženskami, ki ga prav tako, oziroma še bolj, privlačijo. In kaj točno je s tem narobe?"
Drugi pa so odgovor našli v njegovi morebitni nesproščenosti.
"Po mojem si bolj napet in nesproščen, introvert. Ženske se takrat znojimo, zardimo, moško telo reagira po svoje. Nima to veze s spolom, da si gej. Napetost v družbi se razodeva preko fizičnih reakcij /.../," je med drugim zapisala ena ženska.
"Sicer sem ženska, težko torej sodim, ampak vem, da moškim nepričakovano stoji v neprimernih trenutkih, brez da bi na to lahko vplivali (oz. vsaj ne vedno). Se vsakič, ko prideš v to situacijo, spomniš, da ti vedno stoji? In morda to povzroči tako reakcijo? Si morda nervozen in nekako adrenalin pri tebi pač tako požene kri? Če veš, da te moški ne privlačijo, potem je lahko tu čisto drugačno ozadje, ki ga boš moral sam raziskati. Mogoče to niti nima nobene veze s tem kolegom …" je podobno pojasnila druga.
Pa je to res mogoče?
Ja. To, kar avtor opisuje, bi lahko bilo povezano s povečano občutljivostjo na situacijske ali družbene dejavnike in ne s spolno privlačnostjo. V nekaterih primerih vzburjenje ne izhaja iz romantičnih ali spolnih čustev, temveč iz družbene dinamike, pozornega opazovanja druge osebe ali celo povečanega občutka osredotočenosti in prisotnosti v določenih situacijah. To lahko povzroči neprostovoljne telesne odzive, ki ne odražajo nujno dejanske privlačnosti ali želje.
Mnogi moški doživljajo nenapovedane telesne reakcije, ki niso povezane s posebnim spolnim zanimanjem in jih včasih sprožijo edinstvene družbene situacije, živčna energija ali celo fizični dejavniki, kot je pretok krvi. To je lahko zaradi povečanja adrenalina ali dopamina še posebej izrazito v okoliščinah, ko je pozornost namenjena drugi osebi, na primer pri osredotočenem pogovoru.
V drugih primerih se lahko povezava med umom in telesom odzove tudi na pretekle situacije - spomini in asociacije, ki so se začele v mladosti, lahko postanejo pogojeni sprožilci, ki se ohranijo brez večjega zavestnega razmišljanja. To ne odraža nujno posameznikove usmerjenosti, temveč lahko odraža, kako so določeni družbeni konteksti sčasoma sprožili ta telesni odziv.
Telo se torej lahko včasih refleksno odzove na dražljaje, ki niso povezani s spolno privlačnostjo. Če povzamemo, je tukaj nekaj možnih razlag:
1. Odziv avtonomnega živčnega sistema: Spontana erekcija je delno odvisna od avtonomnega živčnega sistema, ki lahko povzroči telesno vzburjenje kot odziv na povečano zavest, intenzivno osredotočenost ali različne družbene situacije. Včasih lahko telesni odziv sproži že samo intenzivno osredotočanje na nekoga - tudi v neromantičnem ali neseksualnem okolju.
2. Pogojeni odzivi: Zgodnje izkušnje, kot so tiste v garderobah v telovadnici, so morda ustvarile neke vrste 'pogojni' odziv, ki se je prenesel v odraslost. Posameznikovo telo je morda razvilo refleksno povezavo s situacijami, v katerih je blizu drugim moškim, zaradi česar se zdaj v družabnih okoljih odziva podobno.
3. Psihološki ali družbeni pritisk: Če je posameznik zelo pozoren na družbeno dinamiko ali ga skrbi, kako ga drugi dojemajo, lahko ta osnovna napetost aktivira telesni odziv. Bolj ko se osredotoča na možnost, da se to zgodi, večja je verjetnost, da se bo ponovilo.
4. Odziv na stres ali tesnobo: Nekateri ljudje doživljajo erekcijo v situacijah, ki vzbujajo tesnobo ali stres, kar ni nujno povezano s spolnostjo. Te odzive lahko na primer nenamerno sproži tesnoba pri nastopanju ali nelagodje v družabnem okolju.
V kolikor je za posameznika to moteče, mu lahko pomaga pogovor s terapevtom, zlasti tistim, ki je specializiran za spolnost in odnose. Ta mu bo pomagal razjasniti povezavo in morda obvladati ta odziv.
Novo na Metroplay: “Če narediš veliko, lahko izbereš najboljše” | DAVID TAVČAR, ELLE DEKOR 2024