"Kako naj tašči postavim mejo? Zdaj, ko sem rodila, hoče ..." (klic na pomoč Slovenke)

29. 2. 2024
Deli
"Kako naj tašči postavim mejo? Zdaj, ko sem rodila, hoče ..." (klic na pomoč Slovenke) (foto: Profimedia)
Profimedia

"Prav obremenjena sem s tem," je zapisala, a številne se z njo (v nasprotju z njenim pričakovanjem) niso strinjale ... 

"Imam štiri mesece starega dojenčka. Je prvi vnuk moje tašče, ki je ravno nastopila penzion. Ne živimo skupaj. Vendar me vsak dan kontaktira, kdaj lahko pride. Otroka hoče videti najmanj enkrat na teden. Mi je prav napisala. Ob nedeljah moramo pa obvezno k njej na kosilo. Meni je to preveč. Prav obremenjena sem s tem. Zamerit se pa tudi nočem. Kako naj postavim mejo?" je na forumu vprašala mlada mamica.

A v nadaljevanju je naletela na vse prej kot pričakovane odgovore.

Le redki so se strinjali z njo in ji ponudili kakšen nasvet, kako postaviti mejo. Večina je namreč menila, da malce pretirava, saj ima v resnici veliko srečo, da jo tašča vpraša za obisk in ni vsiljiva, saj želi dojenčka videti (le) enkrat tedensko.

"Bodi srečna, da ima tašča rada dojenčka. Če greste na kosilo ob nedeljah, je to velik plus, saj ti ni treba ne kuhat, ne pospravljat. Reci HVALA! Če imaš doma kakšno večje delo, se lepo zmeni s taščo in ti bo dojenčka popazila kakšno urico. Ti boš v tem času nekaj naredila, tašča pa bo srečna, da bo lahko z dojenčkom. Lepa beseda lepo mesto najde. A ti sploh veš, koliko tašč obstaja, ki svojega vnuka – vnukinjo niso popazile niti minuto? Ostani s taščo v dobrih odnosih. Na ta način bosta obe zadovoljni," ji je iskreno zapisala ena izmed članic.

Danes naj bi bil najbolj depresiven dan v letu. Zakaj?

Druga pa je dodala: "Dobro razmisli, če morda malo ne pretiravaš. Tašča te pokliče, kdaj lahko pride na obisk, ne pretirava, da bi vsak dan visela pri tebi ure in ure, ne pojavi se ti kar na vratih … Zveni kot prav super babi, ki bi seveda rada videla in malo požulila svojega vnučka čim pogosteje in tudi do tebe zveni spoštljivo, te pokliče … Ne vem, a se sicer ne razumeta?"

Tretja se je strinjala: "Si čudna. 1x na teden pa res ni dosti za obisk vnuka. Glej, da boš tudi ti tako uvidevna, kot je tvoja tašča."

Ne spreglej:

Kaj pa o tem meniš ti?

Spodaj delimo še predloge drugih dveh članic, ki bodo morda v pomoč tudi tebi, v kolikor si se znašla v podobni situaciji s taščo kot avtorica zapisa:

1. Pomoč pri opravilih

"Zakaj pa ne izkoristiš njenih obiskov, da ti pomaga kaj doma naredit. Sama bi tako obrnila, in če ji pomoč ne diši, bo sama s časoma nehala hodit tako pogosto. Ko bi prišla, bi bila extra vesela in jo prosila, če lahko počisti kuhinjo, naslednjič bi ji dala za zložit perilo, skuhat kaj za kosilo itd. Včasih je treba pogledat tudi iz drugega zornega kota in dano izkoristit in poskušat biti hvaležen. Kolikokrat bi sama želela malo pomoči, pa nima nihče časa. Plus tega bo otrok na njo vajen in ne boš imela večjih težav, kdaj pa kdaj prosit za kakšno uro, dve varstva, da boš lahko oddahnila/pla na sprehod s svojim ali v kino. Lažji bo kasneje tudi prehod v vrtec itd. Torej glej iz dobre plati in malo širše."

2. Zamenjava 'opravil'

"Jaz bi pa ravno obratno naredila. Ko pride na obisk, naj se ona ukvarja z dojenčkom tisto urico ali dve, mogoče se dogovorita tako, da ga babi pelje na sprehod, vsekakor pa tako, da babi pride, ko je dojenček sit in buden, da ga mogoče ona previje/uspava, če ne zaspi ravno na dojki. Saj pri tej starosti že ima eno rutino spanja/budnosti. Glede na to, da babi pokliče, kdaj bi lahko prišla, bi se dalo super splanirat. Jaz bi ta čas kaj pospravila, skuhala ali kar bi pač bilo treba postorit.

Tako bi se dojenček navadil na babico, ona bi se navadila nanj in njegove navade in želje (s katero ninico zaspi, kaj se najraje igra, kaj najraje je, ko bo tako daleč, kako se obnaša, ko je utrujen, lačen, ne bi ji bil problem zamenjat pleničko, ga uspavat, …). Sploh, če bo kdaj naneslo, da se bo čuval pri babici, je res super, da ga bo dovolj poznala in znala razbrat 'znake' za lakoto, utrujenost in podobno. Jaz pa bi imela pospravljeno, kot meni paše, skuhano kot meni paše, ne bi imela občutka, da mi je nekdo 'stikal' po mojih rečeh, ne bi bila nezadovoljna, ker bi bilo drugače pospravljeno, kot imam ponavadi … Vse po 'reglcih'."

Preberi še: Srce parajoča zgodba 3-letnega slovenskega fantka na oddelku intenzivne nege, ki je v trenutku zgrozila splet

Te morda zanima tudi: "Da sem noseča, sem izvedela 50 minut PRED porodom" (neverjetna resnična zgodba)

Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih