"Z mamo imam težaven odnos, zdi se mi, da se vrtiva v krogu" (izpoved Slovenke + kako to rešiti)

16. 9. 2024
Deli
Kako rešiti težaven odnos z mamo? (foto: Profimedia)
Profimedia

Si se znašla v podobnem položaju? Preberi, kaj lahko storiš. 👇

"Imam svoje otroke, s katerimi imam lep in ljubeč odnos. Opažam, vedno bolj, zelo nerazumljivo težak odnos s svojimi starši. Do njih se sama obnašam kot najstnica, kar naredijo, je v resnici zame skoraj vse narobe, nič mi ni prav. Rada bi njuno pohvalo, potrditev, ki je ne dobim, saj sem do njiju odbijajoča tudi sama. Imam občutek, da se, posebej z mami, vrtiva v začaranem krogu: ti meni ne izkazuješ naklonjenosti, jaz je pa tebi ne bom.

Sem odrasla in drugje normalno funkcioniram, ne vem, zakaj sem v odnosu do moje mame kot najstnica …

Vem, da sva si karakterno podobni in da se zato velikokrat težko sprejemava. Sicer z odnosi nimam težav. Ne mislim, da bi morali biti ne vem kako povezani, ampak midve lahko skupaj govoriva le o drugih ljudeh, torej opravljava. Rada bi samo to, da ne bi njeno razpoloženje tako vplivalo name, živimo namreč v sosednji hiši in se stikom ne moremo izogniti," se je po pomoč na priljubljeni forum obrnila Slovenka.

Ne spreglej:

Koga je na moževo inavguracijo povabila Melania Trump

"/.../ Pojdi v lastno energijo. Se pravi v sebe. Od drugih ne pričakuj nič. Sama sebe pohvali. Strogo nehajta opravljat. Ko greš na obisk, ti njo pohvali. Recimo pomij ji tla. Namesto pogovora. Pogovarjajta se o sebi. Samo sama se lahko pohvališ, nihče te ne bo. Mami raje kaj pomagaj delati. Pejta ven na izlet, sprehod in opazujta naravo. Če si pa slabo razpoložena, se je raje ogni. Počni kaj drugega. Včlani se v kak krožek. Znebi se krame. /.../" ji je prijazno svetovala ena izmed uporabnic.

Kako razrešiti težaven odnos z mamo?

Tudi sama starši (ali pa zgolj mamo/očetom) živiš v podobno zapletenem in čustveno nabitem odnosu? Neredko se v odnosih odraslih s starši ponavljajo stari vzorci iz otroštva in mladostništva, kar lahko privede do občutka, da smo obtičali v 'najstniški' situaciji. Tukaj je nekaj korakov, ki ti lahko pri reševanju nastale težave pomagajo:

1. Prepoznaj vzorec

Priznanje, da se vračaš v stare vzorce, je velik prvi korak. Vidiš, da si prizadevaš za potrditev, hkrati pa se počutiš odrinjeno, kar ustvarja notranjo napetost. To zavedanje ti lahko pomaga pri delu na tem, da se ustaviš, preden se odzoveš na enak način.

2. Čustvene meje

Če živiš blizu in se ne moreš izogniti stikom, so lahko čustvene meje ključnega pomena. To ne pomeni, da se moraš od nje odrezati, temveč da poskušaš ločiti njeno razpoloženje in vedenje od svojega čustvenega stanja. Morda ti bo pomagalo, če boš o interakcijah razmišljala tako, da ti ne bo šlo toliko za njeno odobravanje kot za to, da ostaneš mirna in prizemljena v sebi.

3. Sprejemanje razlik

V kolikor imata z mamo podobne značaje, zaradi česar se morda težje razumeta, je lahko osvobajajoče, če poskušaš opustiti potrebo po tem, da bi se morala spremeniti ali izpolniti vsa tvoja pričakovanja. Namesto tega se osredotoči na tisto, kar lahko nadzoruješ - na svoje odzive in čustveno zdravje.

4. Iskanje novih načinov komuniciranja

Morda ti bo pomagalo, če boš eksperimentirala z drugačnim načinom komuniciranja. Če se pogovori pogosto vrtijo okoli drugih, poskusi preusmeriti pozornost na bolj nevtralne teme ali celo dejavnosti, ki ne temeljijo na intenzivnem pogovoru, na primer skupni hobi ali opravek.

To, kar čutiš, je zelo pomembno, in spreminjanje vseživljenjskih vzorcev odnosov zahteva čas, vendar že to, da o tem razmišljaš, kaže, kako zelo ti je mar.

Napovedujemo: Prihaja priljubljena 7. Cosmo konferenca z naslovom: "(Za)štekaj svoje telo"

Novo na Metroplay: “Če narediš veliko, lahko izbereš najboljše” | DAVID TAVČAR, ELLE DEKOR 2024