"Na pomoč! V hčerinem predalu sem našla ..." (zapis zaskrbljene slovenske mame)

17. 6. 2024
Deli
"Na pomoč! V hčerinem predalu sem našla ..." (zapis zaskrbljene slovenske mame) (foto: Profimedia)
Profimedia

"Itak, da mi firbec ni dal miru, zato sem odprla in naletela na zastrašujočo najdbo."

"Na pomoč, v hčerinem predelu sem našla drogo. Hčerki sta šli z očetom za nekaj dni na vikend. Sama sem morala zaradi službenih obveznosti ostati doma. Pa sem rekla, ko je že prilika, bom pa generalno čiščenje stanovanja naredila. Pri dveh najstniških puncah, ki te v sobo sploh ne pustita, je generalka bolj težko izvedljiva. Malo sem tudi oblačila posortirala in v omari mlajše hčerke našla eno lepo majhno pločevinasto škatlico. Tudi predstavljati si nisem znala, kaj bi lahko bilo v njej.

Itak, da mi firbec ni dal miru, zato sem jo odprla in naletela na zastrašujočo najdbo. Dva tableta z odtisom srca, v alu folijo zavit mali kvader, vrečko marihuane, tobak, papirčke in filtre za zvijanje.

Za marihuano vem, kako izgleda. Sem jo v mladih letih kdaj pa kdaj kadila tudi sama, za zvitek sklepam, da je hašiš, tabletek pa sem našla na spletu. Naj bi bil ekstazi. Ob včerajšnji najdbi sem bila čisto panična. Danes sem se malo pomirila. Si rečem, kakorkoli ga ta mlajša biksa, tako zelo hudo ne more biti, saj je pridna dijakinja, aktivna športnica, tudi doma nimamo nekih hudih težav z njo, pač tiste klasične najstniške.

Sem govorila s prijateljicama, ki sta mi svetovali, naj punco trdo zagrabim, ko pride domov. Jaz se bolj nagibam k prijaznemu in odprtemu pogovoru, ne pa ustrahovanju in grožnjam. V resnici pojma nimam, kaj bi bilo najbolj prav. Ne bi je rada odrinila od sebe. Ker sem z vašo pomočjo enkrat že rešila veliko dilemo, se tudi tokrat obračam na vas. Kako bi v pristopili k otroku?" se je po pomoč na forum zatekla slovenska mama.

Med sprehodom naletel na najdbo: “Vaša radovednost je poplačana”

Oglasilo se je kar nekaj žensk, ki so mami skušale pomagati - nekatere tudi skozi svojo izkušnjo.

Spodaj delimo tri, ki bodo morda v pomoč tudi tebi, v kolikor se kot mama kadarkoli znajdeš v podobni situaciji.

Ena izmed članic, ki je imela v družini izkušnjo z nekom, ki je jemal droge, ji je prijazno svetovala: "Avtorica, imam izkušnjo z narkomanom v sorodstvu. Najprej pristopite na lep način, a vseeno ne skrivajte dejstev, nevarnosti in posledic tega početja. Nekaj časa vztrajajte z lepim načinom, a ne predolgo. To napako smo naredili mi. Takoj ko boš videla, da lep način ne zaleže, je treba stopiti na strog način. Ne vem, koliko je punca stara, a daj ji vedeti, da tega ne boste trpeli v hiši. To je sicer zelo težko storiti, a veliko jih je prišlo k pameti, ko so dobili kovček pred vrata in ko so videli, da nimajo kam in da tak način življenja pomeni izključno hiter propad, so obrnili ploščo. Kontaktiraj zdravnika, naj vas usmeri, kje iskati strokovno pomoč." Nato je dodala še, naj nikar ne nasedajo izgovorom, kot sta "vem, kaj delam, samo preizkušam" in "sploh ni moje, hranim za prijatelja".

Ne spreglej:

Druga ji je predlagala: "Jaz bi začela: materinstvo mi je dalo priložnost, nalogo in dolžnost spraviti te skozi turbolenco odraščanja v čim bolj zdravo, vitalno, sposobno, samostojno mlado osebo, zrelo treznega razmisleka, sposobno oceniti, kaj je zate prav in kaj narobe. Moja vzgoja in odnos do tebe sta temeljila na zaupanju. S tole škatlico sem ugotovila, da tega zaupanja ne uživaš več v taki meri, da bi prepustila tvojo pot odraščanja v enaki meri neodvisnosti od starševskega nadzora. Upala sem, da se nikoli ne bova potrebovali soočati s tako zadevo, ampak ta pot ni prava. Žal, dekle, vrnili se bova nekaj let nazaj, na obdobje, ko sem morala bolj skrbno paziti nate in ti bolj boš morala graditi vrednote znova. To bo naporen proces, ampak verjamem vate in verjamem vame, da to zmoreva ... Potem pa sedita skupaj in oblikujta pravila."

Nato pa se je oglasila še mama, ki je podobno situacijo tudi sama dala skozi: "Podobno sem imela pred 15imi leti s hčerko. Vem, da smo jo tedensko vozili na testiranje urina. Na začetku je vse tajila. Potem pa sva počasi vzpostavljali odnos, ona se je oddaljila od družbe, s katero je zabredla v travo in občasno tablete. Danes imava neverjetno lep in poln odnos. Vsakemu se lahko zgodi, da otrok zabrede, a važno je, kako reagiramo, da se mu pomaga. Najbolje, da se za začetek obrnete na katero od telefonskih št., ki nudijo podporo staršev odvisnikov ali pa njeno osebno zdravnico. Pa ne verjemite ji, da droga ni njena. Srečno in pogumno."

Si se znašla v podobni situaciji s svojim mladostnikom?

Potem je pametno, da se tega lotiš previdno in z odprto komunikacijo. Tukaj je nekaj korakov, ki ti bodo pomagali učinkovito krmariti to situacijo:

1. Najprej se poučite o snoveh, ki si jih našla.

Razumevanje njihovih učinkov in tveganj ti bo pomagalo pri bolj informiranem pogovoru.

2. Ko boš pripravljena na pogovor, si ustvari mirno in zasebno okolje.

Svojo skrb izrazi brez obsojanja ali jeze. Povej svojemu mladostniku, da si predmete našla in da te skrbi za njegovo varnost.

3. Postavljaj vprašanja odprtega tipa, ki spodbujajo k deljenju misli in izkušenj.

Aktivno prisluhni in omogoči, da prosto govori brez prekinitev. S tem izkažeš spoštovanje do čustev svojega mladostnika in krepiš zaupanje.

4. Odkrito deli svoje skrbi.

Razloži, zakaj si zaskrbljena zaradi drog, ter poudari zdravstvena in pravna tveganja. Če je to primerno, za ponazoritev svojih stališč deli osebne izkušnje.

5. Postavi jasna pričakovanja in meje.

Pogovori se o družinskem stališču do uporabe drog in opiši razumne posledice. To bo pomagalo razumeti resnost situacije.

6. Zagotovi podporo in vire.

Ponudi pomoč pri iskanju informacij ali pogovoru s strokovnjakom o uporabi snovi ter spodbujaj zdrave dejavnosti in interese.

7. Ostani v stiku s svojim mladostnikom in spremljaj njegovo vedenje.

Ohrani odprto komunikacijo in bodi vključena v življenje svojega mladostnika brez pretiranega nadzora. Tvoj cilj je, da ga podpiraš in hkrati spoštuješ njegovo samostojnost.

Pristop k situaciji z empatijo in iskreno željo po razumevanju stališča tvojega mladostnika bo verjetno učinkovitejši od avtoritarne drže. Tvoj cilj je ohraniti močan in zaupen odnos ter ga hkrati usmerjati k varnim in zdravim odločitvam. Za več informacij in nasvetov pa se lahko obrneš tudi na www.drogart.org.

Preberi še: Spolni trend, ki povzroča gnus: Kaj je v resnici 'mavrični poljub', ki je preplavil TikTok?

Te morda zanima tudi: Ženska, poročena s serijskim morilcem, razkrila trenutek, ko je izvedela za možev morilski pohod

Novo na Metroplay: “To ni starost, to je zrelost” | LADEJA GODINA KOŠIR, ELLE ZELENO 2024