"Kako je to mogoče? Vsakič, ko se zaljubim v žensko, se mi zgodi ..." (klic na pomoč Celjana)

22. 3. 2024
Deli
"Kako je to mogoče? Vsakič, ko se zaljubim v žensko, se mi zgodi ..." (klic na pomoč Celjana) (foto: Profimedia)
Profimedia

Hmmm, se je tudi tebi že kdaj? 😳

"Kako je mogoče, da izgubim libido, ko se zaljubim v žensko?" se na priljubljenem forumu sprašuje moški. "Ko zaljubljenost nekako mine, pride tudi libido nazaj. Kot, da bi se telo balo mešati čustva in nagon po seksu," ugotavlja.

Le zakaj bi se mu to dogajalo?

"Tako ste pač zverzirani, da ko ste zaljubljeni, ni nagona. Probaj se bolj ljubiti telesno in strastno, ko si vzemaš vsak delček nje, kot da nagonsko seksaš. To ti bo šlo pomoje v tem občutljivem obdobju. Me pa tudi imamo lahko nekaj, po čemur vemo, ali ste zaljubljeni ali ne 🙂" mu je odgovorila ena izmed članic. Druga pa mu je svetovala: "Preveč vzhičenosti mogoče? Pomiri se, tudi ona je le človek."

Ne spreglej:

Spremembe libida ob zaljubljenosti niso redke, nanje pa lahko vplivajo različni dejavniki, vključno s psihološkimi, čustvenimi in fiziološkimi.

1. Čustvena intenzivnost: Zaljubljenost je lahko čustveno intenzivna in včasih lahko ta intenzivnost zasenči druga čustva, vključno s spolno željo. Morda se oseba bolj osredotoči na čustveno povezanost in intimnost kot na čisto fizično privlačnost.

2. Tesnoba ali strah: Strah pred zavrnitvijo ali tesnoba, povezana z novim romantičnim odnosom, lahko včasih zmanjša spolno željo. Telo se lahko na novo čustveno ranljivost odzove tako, da začasno zatre spolno željo.

3. Pritisk, da se moraš izkazati: V zgodnjih fazah razmerja se lahko pojavi pritisk, da moraš narediti vtis ali izpolniti določena pričakovanja, vključno s spolnostjo. Ta pritisk lahko povzroči stres ali tesnobo, kar lahko ovira spolno poželenje.

4. Kemične spremembe: Zaljubljenost sproži različne hormonske spremembe v telesu, vključno s povečano ravnjo dopamina in oksitocina, ki sta povezana z občutki ugodja, povezanosti in navezanosti. Te hormonske spremembe lahko začasno vplivajo na libido.

5. Neusklajena pričakovanja: Če se tvoja pričakovanja glede odnosa ne ujemajo z resničnostjo, to lahko vpliva na tvojo spolno željo. Če na primer idealiziraš partnerja ali razmerje, lahko to privede do razočaranja, ko se resničnost ne ujema s temi pričakovanji.

6. Osebni dejavniki: Pri spolni želji in odzivanju imajo pomembno vlogo individualne razlike. Na libido lahko vplivajo tudi dejavniki, kot so stres, utrujenost, zdravstvene težave ali zdravila.

Pomembno je opozoriti, da so nihanja libida normalna in se lahko pojavijo v celotnem razmerju.

Ko se začetno navdušenje v novem razmerju umiri in se s partnerjem bolje ujameš, se lahko libido naravno povrne. Če pa ugotoviš, da vztrajne spremembe libida povzročajo stisko ali vplivajo na tvoje razmerje, je morda koristno, da s partnerjem odkrito komuniciraš in razmisliš o iskanju pomoči pri terapevtu ali zdravstvenem delavcu.

Preberi še: V čem je smisel vsega, če na koncu umremo? (+ izjave Slovencev, ki dajo misliti)

Te morda zanima tudi: Ženska služi 200.000 mesečno, da moškim govori TO (bizarno, a resnično!)

Novo na Metroplay: "V vsakem žanru najdeš dobre in slabe pesmi." | Raiven