"Je to začetek najinega konca? Po dveh letih mi je priznala, da ..." (klic na pomoč užaloščenega Slovenca)

21. 11. 2024
Deli
Ženska po dveh letih zahtevala pavzo, ker potrebuje čas zase. (foto: Profimedia)
Profimedia

"Šokirala me je. Ne razumem, zakaj naenkrat taka odločitev, ko mi je pa večkrat jasno povedala ..."

"V ljubezenski zvezi sem 2 leti, s partnerko ne živiva skupaj, se pa vidiva vsak dan. Vikende in proste dni preživiva skupaj. Nisva več rosno mlada, zato neke nore mladostniške zaljubljenosti ni, se pa dobro razumeva in nama skupaj ni dolgčas. Čez vikend sva bila na izletu, v nedeljo zvečer, ko je odhajala domov, pa mi je rekla, da potrebuje nekaj časa zase (mesec dni), da razmisli, kako naprej.

Šokirala me je. Ne razumem, zakaj naenkrat taka odločitev, ko mi je pa večkrat jasno povedala, kako ji je lepo in si želi čimveč časa preživeti z menoj?

Zaupal sem se sestri, ta pa mi je odkrito rekla, da ženska, ki je zadovoljna s svojim partnerjem in ga ima rada, ne potrebuje mesec ali dva zase, da razmisli o razmerju. Verjetno je to začetek najinega konca? Vanjo ne želim drezati, ne kličem in ne pišem ji. Premišljujem v sebi in trpim, ker ne vem, pri čem sem," je zapisal užaloščeni moški.

Ne spreglej:

Kaj storiti, če se kadarkoli znajdeš v takšni situaciji?

Partnerjeva zahteva po prostoru je lahko posledica več dejavnikov, od katerih mnogi morda nimajo veliko opraviti s samim razmerjem. V nadaljevanju preberi, kaj bi morda lahko bil razlog in kako situacijo sprocesirati.

1. Razumevanje potrebe po prostoru

Potreba po ločenem času ni nujno enaka nezadovoljstvu z razmerjem. Lahko preprosto pomeni, da se tvoj partner počuti preobremenjenega z življenjem, da se spopada z osebnimi težavami ali da doživlja fazo introspekcije. Psihologi pogosto poudarjajo, da nekateri posamezniki potrebujejo samoto, da bi predelali čustva ali sprejeli pomembne odločitve, zlasti v razmerjih, ki so potencialno dolgoročno zavezujoča. Morda se tebi zdi, da se je zgodilo kar naenkrat, vendar je mogoče, da je tvoj partner o tem notranje razmišljal že nekaj časa.

2. Dinamika odnosa in avtonomija

Odnosi uspevajo na podlagi ravnovesja med bližino in avtonomijo. Veliko časa, ki ga preživimo skupaj, lahko ustvari čustveno soodvisnost, ki se morda zdi tolažilna, vendar lahko včasih zaduši osebno rast ali individualnost. Pri tem ne gre za obtoževanje - gre za dinamiko, ki se lahko sčasoma naravno pojavi. Tovrstna partnerjeva prošnja je tako morda način ponovnega uravnavanja tega ravnovesja, ni pa nujno, da se za vedno umakne.

3. Strah VS. resničnost

Skrb, da bi to lahko pomenilo 'začetek konca', je vsekakor upravičena, saj neznano v nas vzbuja strah. Ljudje smo psihološko naravnani tako, da v odnosih iščemo gotovost, saj ti zagotavljajo čustveno varnost. Partnerjeva potreba po prostoru ruši ta občutek stabilnosti, kar sproži občutke zavrnitve, dvomov vase ali celo zapuščenosti. Vendar je pomembno, da se upremo prehitrim zaključkom. Prošnja za prostor ni izjava o koncu - je povabilo k razmisleku, ki lahko na koncu okrepi vajino vez.

4. Kako se spopasti z dvoumnostjo

Naravno je, da se ob prekinitvi občutka povezanosti počutimo zmedeno. Tukaj je nekaj strategij, kako lahko obvladaš ta problem:

  • Samorefleksija: Izkoristi ta čas za razmislek o svojih občutkih. Ali obstajajo vidiki odnosa, za katere si želiš, da bi se razvijali? Katere so tvoje potrebe in ali so izpolnjene?
  • Osredotoči se na sebe: Ukvarjaj se z dejavnostmi, ki ti prinašajo veselje, ugodje ali izpolnitev. To te ne le odvrne od bolečine, temveč tudi okrepi tvoj občutek samega sebe zunaj razmerja.
  • Regulacija čustev: Obravnavaj zapletena čustva, ki so povezana s tem položajem - piši dnevnik, prakticiraj čuječnost ali se pogovori s terapevtom, saj ti vse to lahko pomaga predelati zapletena čustva, ki so povezana s tem položajem.
  • Ohrani perspektivo: Ne pozabi, da gre za premor in ne za prekinitev. Njena potreba po razjasnitvi ne izniči pozitivnih izkušenj, ki sta si jih delila.

5. Pomen komunikacije

Po izteku določenega obdobja (v primeru avtorice je to mesec dni) bo ključnega pomena odprt pogovor. Cilj je razumeti partnerjev pogled in hkrati deliti svojega, brez obrambnih mehanizmov ali predpostavk. Postavljaj vprašanja, da bi razumela njegova čustva in motivacijo:

  • "Kaj te je pripeljalo do tega, da si začutil, da potrebuješ ta čas?"
  • "Kaj upaš, da boš s tem premori pridobil?"
  • "Kaj meniš o tem, da bi nadaljevala z razmerjem?"

Podobno izrazi svoje izkušnje z izjavami, kot so: "Počutila sem se presenečeno in prizadeto, ker tega nisem pričakovala, vendar spoštujem tvojo potrebo po premisleku."

6. Prihodnost

Čeprav je čakanje mučno, lahko ta čas obema ponudi jasnost. Če ga bodo njegova razmišljanja pripeljala nazaj k tebi, se bo razmerje morda izkazalo za močnejše. Če ne, boš še vedno imela priložnost predelati, se raceliti in iti naprej z zavedanjem, da si k situaciji pristopila z milostjo in spoštovanjem. Navsezadnje je razmerje partnerstvo dveh posameznikov z lastnimi čustvenimi potrebami, in to je trenutek, ko lahko oba ocenita, kako se ujemata kot par. Zaupaj v svojo odpornost, da se boš znala soočiti z izidom, kakršen koli že bo.

Novo na Metroplay: “Za navdih si nadanem Balladerovo obleko” | DOMINIK BAGOLA, ELLE MOŠKI 2024