Ali res mora moški plačati vse, če ima višjo plačo? To pravijo Slovenke!

6. 11. 2024
Deli
Mora moški plačati vse, če ima višjo plačo? (foto: Profimedia)
Profimedia

Kaj pa o tem meniš ti? 🤔

"Dobivam se z razvajeno ločenko, pa mislim, da ne bo šlo," je iskreno priznal Slovenec. "Sam sem ločen, imam urejeno življenje, dobro službo in nadpovprečno plačo, vse skupaj imam priliva med 2.500 in 3.000 na mesec. Bivši ženi plačujem 240 preživnine, kreditov nimam, razen lizing za avto. Ker si vsak želi biti z nekom, sem si jaz mislil, da je zame najboljša izbira samska mamica, ker je že navajena družinskega življenja in ji bo lažje, ko bo moj otrok pri meni (vsak drugi vikend).

Spoznal sem lepo, zabavno žensko, samsko z otrokom. Pri njej je malce druagče in je otrok en teden pri njej, en teden pa pri svojem očetu. Ona zasluži bistveno manj od mene, in sicer okoli 1.600 evrov.

Zdaj pa ona misli, da bom jaz vedno vse plačeval, kamorkoli bomo šli. Ona pravi, da je njej bivši vedno vse plačeval, da je to normalno in da je to moška naloga. On je podjetnik, mi je povedala, katero firmo ima, in sem si tudi pogledal, kako in kaj. On si je, po javno dostopnih podatkih, za leto 2022 izplačal skoraj 500.000 evrov dobička. Ja, pol pa verjamem, da mu ni težko vse vsem plačevati. Jaz tega ne mislim!" je pojasnil svojo odločitev na priljubljenem forumu.

Ne spreglej:

"Če vabiš, pa še plačaj. Če ima 1600 evrov in mora skrbeti za hčerko, ti pričakuješ, da bo plačevala preseravanja, na katera jo vabiš? Ti plačaš za svojega otroka samo 240 na mesev, ona sigurno porabi za svojega več, ker otrok stane več kot 240 x 2 na mesec. Hvališ se s svojo komaj malo nadpovprečno plačo, v resnici si pa škrt," ga je okarala ena izmed žensk.

Druga se je strinjala: "Tko je to – ti bi šel smučat, pa na morje, pa mal v toplice, pa mal ven jest – ker imaš dovolj. Ona pa nima za vse to – če gre s tabo smučat, ji za toplice pač ne bo ostalo, a ne? Plus, kot se zgodbica bere, ne živita skupaj, torej sama nosi stroške stanovanja in hrane, mal matematike ti ne bo škodilo v tem primeru. Pa še 2500 je super plača? Ajajajaj. Si pa res džek /.../"

Pa vendar so se druge ženske strinjale, da ni prav, da moški plača vse. To so zapisale:

- "Midva vse na pol, čeprav ima še enkrat višjo plačo. Jaz tega nebi tolerirala. Nek odnos mora biti, ne pa izkoriščanje."

- "No (sem že večkrat povedala) – meni je to tuje, da mi bo tip ves čas neki plačeval, je pa tudi res, da zaratiš na začetku in praviš da ne … kaj pa vem … mogoče nista za skupaj."

- "Meni že vest ne da, da bi me nekdo financiral. Slabo bi se počutila in to ne bi bila jaz. Sem ločenka z otrokom iz prejšnje zveze. Novemu partnerju ne pustim, da karkoli plača mojemu otroku, saj je on moja skrb in moj strošek, in ne želim s tem obremenjevati nikogar. Ostale stvari gredo vedno na pol, kar se mi zdi najbolj pošteno. Zakaj bi nekdo plačeval več kot drugi? Ne maram priveskov in tudi sama ne želim biti pod nobenim pogojem in niti pod razno noben privesek (v finančnem smislu)."

- "Ne vem, kakšni so to sploh odnosi, da vsak živi zase in svojo plačo samo zase porabi. Midva sva vedno imela denar skupaj, ne glede na to, koliko je kdo zaslužil. Živimo skupaj, on živi pri nama. Ne pustim pa mu, da kakorkoli vlaga v moje stanovanje (ne kot pomoč pri nakupu in ne kot pomoč pri opremljanju). Kuhava skupaj, vedno.

Konec meseca potegneva črto in dava drug drugemu razliko, odvisno, kdo je dal tisti mesec več. Ne vem, zakaj vam je to čudno. Zakaj bi moral moški plačevati več? Meni to ni fer in pika. /.../ Kakorkoli, v svoji koži se počutim odlično in vesela sem, da enakovredno prispevam k najinemu skupnemu življenju. Meni je to samoumevno, če pa imate drugi drugače, pa tudi prav. Vsak par naj ima tako, kot se pač skupaj odločita."

Kaj storiti, če se vajini plači močno razlikujeta?

S spoštovanjem, komunikacijo in prilagodljivostjo je lahko razlika v plači preprosto del zdravega, uravnoteženega partnerstva - a za to bosta morda morala tudi nekaj narediti.

1. Odprta komunikacija: Odkrito se pogovarjajta o financah, da bi razumela navade, cilje in občutke drug drugega v zvezi z razliko v plačah.

2. Dogovorita se o poštenih prispevkih: Stroške si razdelita na način, ki se vama zdi pravičen, naj bo to sorazmerno z dohodki ali drug sistem, ki ustreza obema.

3. Cenita nedenarne prispevke: Priznajta si, da tudi neplačana opravila, kot je gospodinjsko delo, prinašajo dodano vrednost in uravnotežijo prispevke, ki presegajo dohodek.

4. Izogibajta se neravnovesju moči: Zagotovita drug drugemu, da tisti, ki zasluži več, ne nadzoruje odločitev sam; odločitve o porabi naj bodo skupne.

5. Ohranita finančno neodvisnost: Nekaj ločenih sredstev vsakemu partnerju omogoča finančno samostojnost in svobodo.

6. Ostanita prilagodljiva: Kariera in prihodki se lahko spremenijo. Podpirajta rast drug drugega, da se bosta lahko prilagajala razvoju okoliščin.

"S taščo spiva v isti postelji - se lahko zgodi, da med nama poči?" (izpoved Slovenca)

Novo na Metroplay: “Hočemo to popolnost in kupili bomo vse” | Vesna Milek, Elle ženska 2024