Kdo bi si mislil?! Raziskovalci razkrili, da so meseci po poletnih počitnicah najbolj tvegano obdobje za ločitev

14. 7. 2024
Deli
Kdo bi si mislil?! Raziskovalci razkrili, da so meseci po poletnih počitnicah najbolj tvegano obdobje za ločitev (foto: Profimedia)
Profimedia

Poletne počitnice s sabo poleg veselja prinesejo tudi prepire in skrbi.

Zagotovo nisi edina, ki se domov po neverjetnih počitnicah vrneš žalostna in v želji, da bi ostala na dopustu. Ko si nekaj časa preživela na novi, vznemirljivi lokaciji, se je namreč težko vrniti v monotono »normalno« življenje. Popočitniška žalost pa žal ne mine vedno brez posledic. Pravzaprav nedavna študija kaže, da lahko družinske počitnice predstavljajo nevarnost za zakon.

Raziskovalci z Univerze v Washingtonu so analizirali podatke in ugotovili, da je ločitev pravzaprav sezonski pojav. Stopnja ločitev se ponavadi poveča v obdobjih, ki sledijo poletnim in zimskim počitnicam. Natančneje, stopnje ločitev so dosledno najvišje avgusta in marca. Raziskovalci so ugotovili, da lahko koledar »domačih obredov«, ki določa vedenje družine, vpliva tudi na ločitev. V nekaterih primerih lahko počitnice povečajo konflikte in napetosti med poročenimi pari.

Zakaj družinske počitnice povečajo možnost ločitve?

Profesorica Julie Brines je predlagala, da se pari v konfliktu morda veselijo dopusta kot najboljšega časa za izboljšanje svojega odnosa. Pari, ki se velikokrat prepirajo, morda tudi verjamejo, da bo dopust čas za srečo in da pozabijo na napetosti in konflikte, ki trenutno pestijo odnos. Vendar pa mnogi od teh parov odkrijejo, da so počitnice dejansko lahko še bolj stresne in čustveno nabite. Prazniki in dopust lahko namreč povzročijo preobremenitev in razkrijejo težave v zakonu.

Opravila analizo DNK in pri 60 letih odkrila veliko družinsko skrivnost

Ko počitnice ne izpolnijo njihovih visokih pričakovanj, se lahko ti posamezniki počutijo obupane. Zakonca se nato zavestno odločita za ločitev septembra, ko se otroci vrnejo v šolo. Posamezniki imajo običajno visoka pričakovanja glede počitnic, tudi če so v preteklosti doživeli razočaranja. Prazniki in dopust zanje namreč pogosto pomenijo nov začetek ali vsaj nekaj drugačnega od »normalnega« življenja.

Profimedia

Da bi izključili druge dejavnike, ki bi lahko vplivali na stopnjo ločitev, so raziskovalci preučevali stopnjo ločitev v Washingtonu in upoštevali zaposlitev, gospodarsko stabilnost in druge dejavnike. Toda tudi po upoštevanju teh dejavnikov so raziskovalci še vedno naleteli na isti vzorec. Ta vzorec je bil zelo očiten iz leta v leto in tudi od regije do regije.

Raziskovalci so napovedali, da bi tudi druge družinske sodne tožbe pokazale enak trend, če bi vzorec pripisali poletnemu dopustu in praznikom. Preučevali so sodne postopke, kot so odločbe o skrbništvu nad otroki in podobno, in ugotovili, da je bila ta napoved pravilna.

Profimedia

Ne spreglej:

Novo na Metroplay: “Za navdih si nadanem Balladerovo obleko” | DOMINIK BAGOLA, ELLE MOŠKI 2024