Si prekinila s fantom, zdaj pa to obžaluješ? Tako se boš spopadla s tem, če ne veš točno, kaj narediti

11. 1. 2025
Deli
Si prekinila s fantom, zdaj pa to obžaluješ? Tako se boš spopadla s tem, če ne veš točno, kaj narediti (foto: Profimedia)
Profimedia

Si kdaj prekinila zvezo in kasneje ugotovila, da si morda naredila napako? Nič hudega – nisi edina.

Občutek obžalovanja po koncu zveze je lahko precej zmeden, še posebej, če nisi prepričana, ali te vleče nazaj ljubezen ali zgolj udobje preteklosti. Zato smo se obrnili na znanost in preverili, kaj pravi nevroznanost o tem, kako se spopasti s temi čustvi. Preberi si naše nasvete, da boš lažje ugotovila, ali naj poskusiš ponovno ali greš dokončno naprej.

Preberi še:

1. Dovoli si občutiti svoja čustva

Po koncu zveze je povsem normalno, da se spopadaš z mešanico čustev – od žalosti, jeze, razočaranja, pa vse do obžalovanja. Pomembno je, da si vzameš čas in predelaš, kaj resnično čutiš. Ne ignoriraj teh občutkov, saj so ključen del tvojega čustvenega procesa. Namesto tega jih sprejmi in razmisli, kaj ti sporočajo. Morda ugotoviš, da tvoje obžalovanje sploh ni povezano z ljubeznijo, ampak z občutkom izgube stabilnosti.

2. Analiziraj razloge za razhod

Vprašaj se, zakaj sta se sploh razšla. So bili razlogi nepremostljivi? Ali gre za stvari, ki bi jih lahko rešila z boljšim pogovorom ali večjim trudom obeh? Pogosto nas obžalovanje vodi v idealizacijo preteklosti, vendar je ključno, da si iskrena do sebe. Če težave, ki so vodile do razhoda, niso rešljive, potem bo vrnitev v staro zvezo prinesla le še več bolečine.

3. Postavi se v partnerjeve čevlje

Razmisli, kako se počuti tvoj nekdanji partner. Bi bil pripravljen poskusiti znova ali si tudi on že obrnil nov list? Včasih se tako osredotočimo na svoja čustva, da pozabimo na drugo stran zgodbe. Pogovor je lahko ključnega pomena, če se odločiš, da želiš ponovno vzpostaviti stik. A preden to storiš, se prepričaj, da to resnično želiš, in ne zgolj zaradi trenutnega občutka osamljenosti.

4. Posvetuj se s prijatelji ali strokovnjakom

Pogovor s prijatelji, ki ti želijo dobro, ali celo s terapevtom ti lahko pomaga pridobiti drugačen pogled na situacijo. Včasih potrebujemo nekoga od zunaj, da nam osvetli stvari, ki jih sami ne vidimo jasno. To ti bo pomagalo sprejeti bolj premišljeno odločitev in hkrati predelati čustva, ki jih nosiš s seboj.

5. Ne hitri z odločitvijo

Najpomembnejši nasvet? Vzemi si čas. Prehitre odločitve, še posebej v trenutkih čustvene zmedenosti, pogosto prinesejo več škode kot koristi. Če še vedno obžaluješ svojo odločitev čez nekaj tednov ali mesecev, boš vsaj vedela, da je to res nekaj, kar želiš raziskati.

Ljubezen je zapletena, a tudi čudovita stvar. Če obžaluješ razhod, to ne pomeni, da si šibka ali da ne veš, kaj želiš. To pomeni, da si človek, ki čuti. Ne glede na to, ali se odločiš za novo priložnost s starim partnerjem ali stopiš naprej v novo poglavje svojega življenja, si zaslužiš ljubezen in srečo. Zaupaj sebi in svojim občutkom – in nikoli se ne boj poiskati pomoči, ko jo potrebuješ.

Povzeto po Glamour.com

To so 4 novoletne zaobljube, na katere prisegajo psihoterapevti

Novo na Metroplay: "V vsakem žanru najdeš dobre in slabe pesmi." | Raiven