Pronađen kit koji je toliko rijedak da ga nitko nije vidio živog: "Sa znanstvenog gledišta, ovo je veliko otkriće..."

Veliki morski sisavac nedavno je izbačen na obalu Novog Zelanda.

Pronađen kit koji je toliko rijedak da ga nitko nije vidio živog: "Sa znanstvenog gledišta, ovo je veliko otkriće..." Pexelf from Pixabay
15. 7. 2024

Na obalu Novog Zelanda isplivali su ostaci kita koji bi, prema lokalnoj agenciji za zaštitu prirode, mogli pripadati kitu vrste Mesoplodon traversii, odnosno takozvanom kitu s lopatom. Riječ je o najrjeđoj poznatoj vrsti kitova na svijetu - znanstvenici su do danas identificirali samo šest primjeraka, a nitko nikada nije vidio niti jednog živog.
 

Ostaci kita dugog oko pet metara otkriveni su prije 10 dana na plaži u blizini grada Dunedina na novozelandskom Južnom otoku.

"To je jedna od najmanje poznatih vrsta velikih sisavaca u moderno doba.

Sa znanstvene i konzervatorske točke gledišta, ovo je veliko otkriće", rekao je Gabe Davies, predstavnik Agencije za očuvanje prirode Novog Zelanda , radi se o iznimno svježem primjerku koji će se moći secirati i tako dobiti više informacija o ovoj dosad gotovo nepoznatoj vrsti. Uz pomoć analize DNK uzorka tek će morati potvrditi radi li se uopće o kitu vrste Mesoplodon traversii, što bi moglo potrajati nekoliko tjedana ili čak mjeseci.
 

"Lopatozubi kit" pripada obitelji kljunastih kitova (Ziphiidae), koja uključuje oko 20 vrsta. Oni su jedna od najmanje poznatih obitelji velikih sisavaca, što se može pripisati njihovoj iznimnoj rijetkosti, usamljenom ponašanju i dubokom morskom staništu u južnom Pacifiku, koje rijetko napuštaju jer su mnoge vrste još uvijek neotkrivene. Svako potencijalno otkriće, poput onog najnovijeg na Novom Zelandu, tako bi znanstvenicima pružilo priliku da dobiju nove vrijedne informacije o ovim misterioznim životinjama.

Koristimo kolačiće u svrhu pružanja boljeg korisničkog iskustva na stranici. Ukoliko nastavite s pregledavanjem ove stranice pretpostavit ćemo da se slažete s tim.