Objavljeni izdatki britanske kraljeve družine (in znano je, kdo je ogromno zapravil)

27. 7. 2024
Deli
Objavljeni izdatki britanske kraljeve družine (in znano je, kdo je ogromno zapravil) (foto: Profimedia)
Profimedia

Kako "draga" je pravzaprav britanska kraljeva družina?

Prišel je tisti čas v letu, ko britanska kraljeva družina natančno razkrije, koliko denarja stane britanske davkoplačevalce. Pred nekaj dnevi so uradni podatki pokazali, da je kraljeva družina za zadnje poslovno leto prejela 102,3 milijona evrov iz davkoplačevalske subvencije Sovereign Grant.

Ta številka se bo povečala s 102,3 milijona evrov v letih 2024/2025 na 156 milijonov evrov v letih 2025/2026, zahvaljujoč skokovitim dobičkom Crown Estates. Crown Estates pripadajo kralju Charlesu, vendar le za čas njegove vladavine. Ne more jih prodati in prihodki, ki jih ustvarijo, ne pripadajo njemu. Crown Estate je zbirka zemljišč in posestev v Združenem kraljestvu, ki pripadajo britanskemu monarhu kot edini korporaciji, zaradi česar je "suvereno javno posestvo", ki ni niti državna last niti del monarhove zasebne posesti.

Profimedia

Dobiček od zapuščine se izplača neposredno v državno blagajno, odstotek tega denarja, trenutno 12 odstotkov, pa se vrne kraljevi družini za podporo njenih dolžnosti. To pomeni, da povečanje dobička pomeni več denarja za kraljevo družino v prihodnjih letih. Uradniki so povedali, da bo povečanje uporabljeno za pomoč pri financiranju zadnjih faz 10-letne prenove Buckinghamske palače, vredne 437 milijonov evrov, s čimer bo potekala pravočasno in proračunsko. 

Avstralska vplivnica namerno zastrupljala svojo hčerko, da bi prišla do denarja

Uradni potni stroški za monarhijo so se rahlo povečali za 0,3 milijona evrov s 3,9 milijona na 4,2 milijona evrov. Najdražje potovanje je bil obisk kralja Karla III. in kraljice Camille v Keniji s čarterskim letom oktobra, skupaj s povezanim ločenim načrtovalnim obiskom osebja z rednimi leti, kar je skupaj znašalo okoli 200.000 evrov. Tridnevni obisk Francije s potovanji Charlesa in Camille v Pariz in Bordeaux s čarterskim letom septembra je davkoplačevalce stal 139,842 evrov.

Kraljeva družina naj bi prav tako načrtovala nakup dveh novih helikopterjev, saj sta, kot navajajo, njihova trenutna helikopterja stara že več kot 15 let. Nakup novih helikopterjev naj bi članom britanske kraljeve družine tako omogočil, da lahko opravijo večje število kraljevih dolžnosti v enem dnevu oziroma v krajšem času. 

Profimedia

Preberi še:

Novo na Metroplay: “Hočemo to popolnost in kupili bomo vse” | Vesna Milek, Elle ženska 2024